fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4472
  %2,02
 • EURO
  10,1988
  %1,10
 • ALTIN
  495,45
  %1,29
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Barış Heykeli Yeniden Kızılay’da

Barış Heykeli Yeniden Kızılay’da

Bir aracın çarpması sonucu kırılan Barış Heykeli, heykeltıraş Burhan Alkar ve öğrencileri tarafından onarıldıktan sonra tekrar Kızılay Selanik Caddesi’ndeki yerine tekrar konuldu.

Selanik Caddesi’nde bulunan ve bir süre önce bir aracın çarpması sonucu kırılan Barış Heykeli kaidesine konuldu. Heykeltıraş Burhan Alkar, Barış Heykeli’ni öğrencileriyle onarıp yerine monte ederken 39 yıl öncesinin heyecanını yaşadı. Sanatçının kızı İlksen Danışman kazanın ardından Çankaya Belediyesi yetkililerinin heykelin onarımı konusunda yakından ilgilendiklerini ifade ederek, “Babamın gözetiminde öğrencileri tarafından onarılıp yenilenen heykeli Çankaya Belediyesi çalışanlarının desteğiyle yerine koyduk. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve çalışanlarına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Heykelin ellerine konan ilk güvercini, önünde hatıra fotoğrafı çektiren ilk çocuğu görünce heyecanını gizleyemeyen Alkar, heykeli diktikleri 39 yıl öncesine döndü. 39 yılın ardından heykeli yeniden yerine koyarken çevredeki yeni binalardan dolayı heykelin daha iyi ışık alması için güneşe çevirdiklerini belirten Alkar, meydanın simgesi haline gelen anıtına gelen insanların, kuşların kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.   

Ali Dinçer’in Ankara Belediye Başkanlığı döneminde kent meydanlarına konmak üzere 8 heykel siparişi aldıklarını belirten Burhan Hoca, 2 heykel yapımını kendisinin üstlendiğini, 3’er heykelinde öğrencileri Remzi Savaş ve Metin Yurdanur tarafından tasarlandığını söyledi. Alkar, “Bir zamanlar belediye başkanları, valiler kent için heykeller yaptırırlardı. Mesela Seğmenler Parkı’ndaki heykel dönemin Ankara Valisi tarafından yaptırılmıştır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı