DOLAR 8,69250.59%
EURO 10,39670.8%
ALTIN 499,701,12
BITCOIN 2963020,12%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR

ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR

ABONE OL
Eylül 12, 2017 09:46
ANIZ YAKAN GELECEĞİNİ YAKAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her hasat döneminde anız yakmakla ilgili bölgemiz ve ülkemizin sıkıntıları var. Akyurt’ta anız yangınlarının önüne geçmek amacıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akyurt Ziraat Odası ve Akyurt Belediyesi tarafından ortak çalışma yürütülecek.

GEREK dikkatsizlik, tedbirsizlik gerekse buğday ve arpa hasadından sonra toprak işlemede kolaylık sağlamak amacı ile geçmişten gelen hasat sonrası anız yakma alışkanlığı çevre ile doğaya büyük zarar veriyor. Uzmanlar verimliliğin korunması ve doğal dengenin bozulmaması için anız yakılmaması gerektiğini söylüyor.
“ÇİFTÇİMİZ ARTIK DAHA DUYARLI”
Ziraat Odası Başkanı Satılmış Kartal, “Anız yakmanın savunulacak bir tarafı yok. Herkes tarafından kabul edilen zararlı bir şey. Anız yakmak kendi toprağımıza zarar verir, verimi azaltır, oradaki dengeyi bozar. Yanan toprak erozyona çok açık oluyor. Yanan toprağın yüzeyi aşınır ve toz gibi olur. Sonra en ufak rüzgar da toprak kalmıyor. Anız yakmak kendi bindiğin dalı kesmektir. Verimin arttırılması için anız yakılmaması şart.
Bu konuda çiftçilerimiz bilinçleniyor. Anız yakılması daha önceki yıllarda çok fazlaydı. Son yıllarda bu konuda azalma var. Çiftçimiz eskisine göre çok daha duyarlı. Temennimiz anızların hiç yakılmaması. Doğal olarak sapın yerinde kalması lazım. Çünkü ileride o sap gübre olacak” şeklinde konuştu.

KURUMLARDAN ORTAK ÇALIŞMA
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akyurt Ziraat Odası ve Akyurt Belediyesi işbirliği ile birlikte anız yangınlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Anız yangınları konusu belediye meclisinde görüşülürken alınabilecek tedbirler şu şekikde sıralandı;
“1-Anız Yakmak mahalli çevre kurulu kararınca yasaklanmıştır. Yasaklara uymayarak anız yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve Türk Ceza Kanununun 383 ve 526. maddesi uyarınca cezai işlem yapılmaktadır.
2. Biçerdöverle hububat hasadı, toprak yüzeyine yakın yapılmalıdır, böylece kalan sap miktarı az
olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır.
3. Anızların daha çabuk parçalanıp organik maddeye dönüşmesini sağlamak amacıyla toprağa kalan
sapın % 1’i kadar “Azot dengeleme gübresi” verilmelidir.
4. Yabancı ot ve haşereleri yok etmek için anızların yakılması yerine ilaçlı mücadele yapılmalıdır.
5. Anız parçalama makinesi ile anız parçalandıktan sonra ekim makinesi ile ekim yapılırken sapların ekim makinesi ekici ayaklarını tıkamaması için toprağı yararak çalışan balta ayaklı ekim makineleri yerine diskli ayaklar kullanılmalıdır.
Çiftçilere yönelik anız yakılmasının önlenmesi hususunda İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Belediye Başkanlığımız tarafından iş birliği yapılarak
bilgilendirme eğitimi yapılması komisyonca uygun bulunmuştur”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.