fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3679
  %1,06
 • EURO
  10,1354
  %0,48
 • ALTIN
  492,09
  %0,61
 • BIST
  1.441
  %-0,25
19 Mayıs Yıkım İhalesi Yapıldı

19 Mayıs Yıkım İhalesi Yapıldı

Dönemin başbakanı İsmet İnönü’nün 17 Aralık 1936 yılında açılışını yaptığı tarihi Ankara 19 Mayıs Stadı’nın yıkımına ve yeni yapılacak modern stadyuma ilişkin çalışmalar başlıyor.

Ankara 19 Mayıs Stadı yıkım ihalesini 3 milyon 511 bin TL ile Acar yıkım firması kazandı.

Yıkım ihalesine ilk turda 12 firma katıldı. İkin tura 9 firma kaldı ve ihale 5. turda sona erdi. 4. turda iki firma 3 milyon TL teklif verdi. Son tura kalan 7 firmadan Acar yıkım inşaat 3 milyon 511 bin TL’ye ihaleyi kazandı.

İlk ihaleyi kazanan firmanın teminatı yatırmaması nedeniyle ikinci defa yapılan ihaleye tesisler şube müdürü Muzaffer Gültekin başkanlık yaptı. Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ihale komisyonu tarafından yapılan ihalenin 5.’ci turunda, en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanan Acar yıkım firması 15 gün içinde evraklarını tamamlayacak ve yıkıma başlayacak. 120 iş günü içinde yıkımı yaparak teslim edecek olan firma il müdürlüğüne 1 milyon TL teminat, 3 milyon 511 TL ihale bedeli ve KDV dahil toplam 4 milyon 142 bin 98 TL yatıracak.

CUMHURİYET’İN SEMBOLÜ, 81 YILLIK TARİHİ STAD

19 Mayıs Stadı’nın yapılma fikri Başbakan İnönü’nün, 1932’de İtalya’ya yaptığı seyahat sonrasında gündeme gelmiş. Stadın da içinde yer aldığı bir kompleks olarak düşünülerek 1934 yılında çalışmalara başlanmış. İnşa çalışmaları, uluslararası mimari yarış sonrasında İtalyan mimar Paolo Vietti-Violi tarafından projelendirilerek başlamış ve Ankara Belediyesince yaptırılmış. Paolo Vietti-Violi, aynı zamanda kısa süre önce Beşiktaş Arena olarak yenilenen, eski İstanbul BJK İnönü Stadı’nın da mimarı.

Türkiye’nin en eski stadyumlarından biri olan 19 Mayıs Stadı, hem mimarisiyle hem de erken Cumhuriyet dönemi için sembol olma özelliğiyle Ankara’nın dikkat çeken yapıları arasında yer alıyor. Stadın açılışının yapıldığı 15 Aralık 1936 tarihli Ulus Gazetesi’nde “İçinde Türk gençliğinin değerli kabiliyet ve kudretinin inkişafına imkân vererek spor tarihimize şerefli neticeler kazandıracak olan bu büyük eser…” şeklinde başlayan yazı bu sembolik değeri ve o günün coşkusunu gösteriyor. Siyasi, sosyal ve kültürel alanda devrimlere imza atarak, gençliğe emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti, şimdi geleceğini emanet ettiği gençlerin daha sağlıklı ve daha çevik olmaları için spor alanında da devrim yapıyordu.

19 Mayıs Stadı açılırken, açılışa özel turnuva düzenlenmiş ve turnuvaya İstanbul’dan Fenerbahçe ve Galatasaray, İzmir’den Altınordu takımları davet edilmiş. Başkentin temsilcisi ise Ankaragücü olmuş. Başlama vuruşunu Başbakan İsmet İnönü yaptığı ilk maçta, Ankaragücü, Galatasaray’ı 2-1 yenmiş, turnuvayı ise tüm maçlarından galibiyetle ayrılan Fenerbahçe kazanmış. Böylece 19 Mayıs Stadı’nda kupayı kaldıran ilk takım olarak Fenerbahçe tarihe geçmiştir.

Bugüne kadar 28 milli maça ev sahipliği yapan 19 Mayıs Stadı, en son 2014 yılında İsveç’le yapılan özel maçta kullanılmıştı. Milli takım, 19 Mayıs Stadında oynadığı 28 maçta 13 galibiyet, 6 beraberlik, 9 yenilgi almıştır. Bu karşılaşmalarda en farklı galibiyeti 1969’da İran’la oynan maçı 4-0 kazanarak, en farklı mağlubiyeti de, 19 Mayıs Stadındaki ilk maçında 1952 yılında İsviçre’ye 5-1 yenilerek yaşamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı