fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
Yenimahalle’de “Meme Kanseri” Semineri

Yenimahalle’de “Meme Kanseri” Semineri

Yenimahalle Belediyesi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Ankara Meme Hastalıkları Derneği işbirliği ile “Meme Kanseri” semineri düzenledi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gamze Kızıltan tarafından gerçekleştirilen sunum sırasında meme kanseri, kanser türleri hakkında detaylı bilgi verilirken, meme kanserinde erken muayenenin önemine dikkat çekildi. İlçe sakinleri ve belediye personeli, Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen seminere yoğun ilgi gösterdi.

Kanserden değil geç kalmaktan kork

Meme kanseri taramaları nasıl yapılır, kendi kendine muayene çeşitleri nelerdir gibi soruların cevap bulduğu sağlık seminerinde, dünyada ve Türkiye’de meme kanseri oranları ile ilgili sayısal bilgiler verildi. Ayrıca meme kanseri hakkında yanlış bilinen bir takım ayrıntılara vurgu yapılarak, kanserden değil geç kalınmaktan korkulması gerektiği vurgulandı.

“Erken ve düzenli tarama hayat kurtarıyor”

Dinleyicilere meme kanserinde toplumsal, hedefe yönelik, tanıya yönelik tarama çeşitleri hakkında detaylı bilgi aktaran Op. Dr. Gamze Kızıltan “Meme kanseri, kadınlarda en çok ölüme sebebiyet veren kanser türüdür. 8 kadından 1’inin bu hastalıkla karşılaşma ihtimali bulunuyor. Ülkemizde hastalık oranı her yıl artış gösteriyor. Meme kanseri taramasında erken tanı, sağ kalım oranlarını yüzde 95’e çıkarıyor. Hiçbir şikayeti olmayan 40 yaş ve üzerindeki kadınların erken teşhis amacıyla yılda bir kez mamografi çektirmesi gerekmektedir. Ayrıca 20 yaş üzeri her kadın ayda bir kez gözle değerlendirme, yatar pozisyonda, ayakta değerlendirme gibi kendi kendine muayene yöntemlerini uygulamalıdır. Toplumumuzda hastalık ve tedavi süreci hakkında geçmişten gelen yanlış bilgiler bulunmaktadır. Her kist meme kanseri değildir ve biyopsi kanserin yayılmasına ve gelişmesine neden olmaz. Günümüzde ilerleyen tedavi yöntemleriyle hastalıktan korkmamıza gerek kalmıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
yenimahalle

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı