fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Yenimahalle’de Hem Doğa Hem Ekonomi Kazanacak

Yenimahalle’de Hem Doğa Hem Ekonomi Kazanacak

Değerlendirilebilir atıkların kaynağından ayrı toplanması için yaklaşık 5 ay önce Yenimahalle’nin 11 noktasına Mobil Atık Getirme Merkezi yerleştiren Yenimahalle Belediyesi, atıklarla dolup taşan merkezleri geri dönüşüme göndermek üzere boşaltıyor.

Pazartesi ve Perşembe olmak üzere haftada iki kez kontrol edilerek, ayrı ayrı atık girişlerinden kağıt, plastik, metal, cam, elektronik atık, bitkisel yağ ve atık pil olmak üzere 7 kalemde toplanan atıklar, türlerine göre  toplanıp geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor ve ekonomiye kazandırılıyor.

188 milyon 900 bin metreküp alanın kirlenmesi önlendi

Vatandaşların etkin kullanabileceği noktalara yerleştirilen Mobil Atık Getirme Merkezleri’nin yerleştirilmesinin ardından geçen  5 aylık süreçte, merkezlerde 7 bin 400 kilo kâğıt, 7 bin 640 kg cam, bin 910 kg plastik, 215 kg metal, bin 200 kg atık yağ, 845 kg atık pil ve 150 kg elektronik atık toplandı.

Toplanan 19 bin 352 kilo atığın geri dönüşüme kazandırılmasıyla birlikte; 126 yetişkin ağacın kesilmesinin önüne geçilerek, 120 milyon litre içme suyunun ve 188 milyon 900 bin metreküp alanın kirlenmesi önlendi.

“Hem doğa hem ekonomi kazanacak”

İlerleyen dönemlerde mobil atık getirme merkezlerinin sayılarını arttırmayı hedeflendiklerini söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Çevre kirliliği herkesin duyarlı olması gereken bir konu. Bazı ülkeler bu sorunu aşmış olsa da gelişmekte olan ülkelerde bu sorun devam etmekte. Aslında bu bir dünya sorunu; çünkü birçok atık sera gazı üreterek küresel ısınmaya neden olmakta. Bu yaşam için ciddi bir tehlike. Herkes üstüne düşen görevi yapmalı. Çevre kirliliği ile mücadeleye yaşadığımız sokaktan, mahalleden ve ilçeden başlamalıyız. Atıkları geri dönüşüme kazandırabilirsek, doğal kaynaklar ve enerji kaynakları korunacak, su kaynakları ve havanın kirlenmesi önlenecek, ülke ekonomisine katkı sağlanacak. Yani hem doğa hem ekonomi kazanacak. Bu nedenle Yenimahalle Belediyesi olarak çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda bizlere destek veren ilçe sakinlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı