1. Haberler
  2. Yenimahalle
  3. Yenimahalle Belediyesi yeniden Dumlupınar’da

Yenimahalle Belediyesi yeniden Dumlupınar’da

featured
service

Kurtuluş Savaşı’nın kaderini Türk Ulusu lehine değiştiren en önemli cephe olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde, Yenimahalle Belediyesi tarafından 2018 yılında hizmete açılan sosyal tesis, bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelmesinin ardından yeniden elden geçiriliyor.

Dumlupınar Sosyal Tesisi Yeniden Ayağa Kalkıyor

Dumlupınar’a ziyarete gelenlerin konaklayabileceği, içinde konferans salonunun ve park alanının da bulunduğu Dumlupınar Sosyal Tesisi ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Misafirhanesi, bakımsızlıktan dolayı kullanılamaz hale gelmişti. Yenimahalle Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına yetiştirmek için yoğun bir mesai harcayarak tesisin bakım ve onarımı için yeniden kolları sıvadı.

Dumlupınar Belediye Başkanı Zekeriya Yılmaz, tesisi yeniden elden geçirecek olan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkür ziyaretinde bulunarak, “Tesis hem amacı dışında hem de çok hor kullanılmış. Düğün salonu gibi kullanılmış. Bu içler acısı durumu size bildirdiğimizde hemen harekete geçerek yeniden tamirat ve tadilata başlamanız Dumlupınar halkı için çok değerli” dedi.

Tarihi Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Afyonlu bir olarak Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği toprakların evladı olduğunu belirterek, “Ben tarihi, sadece tarih kitaplarından öğrenmedim. Dedelerimden, ebelerimden öğrendim. Ülkemizin hangi acıları yaşadığını, Mustafa Kemal’i onlardan dinledim. Cumhuriyeti bu ülkenin reçetesi olarak görüyorum. Bu ülkede birlik, beraberlik ve kardeşliğin daha da güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şimdi ölümüne bir özgürlük mücadelesinin verildiği bu topraklara sahip çıkmak hepimizin boynunun borcu” dedi.

Yaşar, sözlerine şöyle devam etti: “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Misafirhanesi Yenimahalle’de yaşayan tüm hemşerilerimizin Dumlupınar vesilesiyle ebedi liderimiz Ulu Önder Atatürk ve aziz şehitlerimize armağanıdır. Dumlupınar o kefensiz yatanların toprakları. Kuş uğramaz kervan geçmez olmuş bu topraklar. Bugün bu ayıbı temizlemek için bir adım attık. Ülkelerin kahramanlık destanları vardır. Bizler de bu şiir ve destanlarla büyüdük. Ancak Dumlupınar’a geldiğimizde bu şiir ve destanların sadece ezberde kaldığını gördük. Hâlbuki ki İstiklal marşımızda ne diyordu ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı’. Tesisi yeniden adına layık bir şekilde ayağa kaldıracağız” dedi.

Yenimahalle Belediyesi yeniden Dumlupınar’da