fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3378
  %0,29
 • EURO
  10,0361
  %0,41
 • ALTIN
  479,03
  %0,30
 • BIST
  1.420
  %0,26
Yeniden açılan AVM’lerde denetim

Yeniden açılan AVM’lerde denetim

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri 21 Mart’tan beri koronavirüs tedbirleri nedeniyle geçici olarak kapatılan AVM’ler ve Halk Pazarlarının açılmasının ardından denetimlerini sıklaştırdı.

Halk sağlığını korumak amacıyla AVM’lerde kontrolleri artırdıklarını belirten Büyükşehir Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, “Eksikliklerin giderilmesi konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi. Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan da halk pazarlarında maske dağıttıklarını ve birçok noktaya fotoselli el dezenfektan otomatı yerleştirdiklerini söyledi.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında kapatılan AVM’ler ve Halk Pazarlarının yeniden açılmasıyla kontrollerini artırdı. Ankara Zabıtası, Başkent’te faaliyetlerine tekrar başlayan AVM’lerde hijyen ve sosyal mesafe önlemleri başta olmak üzere yayımlanan genelgeler doğrultusunda iş yerlerini denetlemeye başladı.

KURALLARDAN TAVİZ VERİLMEYECEK

Koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında toplum sağlığını önceleyen çalışmalara önem verdiklerini belirten Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, denetimlerin aralıksız devam edeceğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Birçok ekip oluşturduk. Ankara’nın dört bir tarafında ekiplerimiz AVM’lerde, berber ve kuaför salonlarımızda denetimlerini sıklaştırdı. Başkent 153’e gelecek ihbarları değerlendirmek üzere mobil ekiplerimiz de hazır. AVM’lerin içinde yüzde 10 kuralı, AVM içindeki iş yerlerinde ise yüzde 8 kuralı uygulanacak. Metrekarenin yüzde 8’i, yüzde 10’u kadar personel kabul edilebilecek. Yaptığımız kontrollerde hem asansör önündeki bekleme mesafelerinin korunması için yer yapışkanlarının yapıştırıldığını hem de asansör içindeki müşteri sayısını sınırlandırıcı uyarıların yazıldığını görüyoruz. Asansörlerde müşterilerin sırtları birbirine dönük, yüzleri duvarlara dönük durmalarına yönelik çıkartmaların da yapıştırılmış olması gerekiyor. Yürüyen merdivenlerde aynı uyarıların olması lazım. El dezenfektanları da AVM’nin muhtelif yerlerinde bulundurulmalı. Çocuk ve alışveriş arabalarının ortak kullanılmaması gerekiyor. Bu nedenle onların bir kenara ayrılıp bağlanması gerekiyor. İş yerlerinde de yine mesafe koruyucu tedbirler, deneme kabinlerinin yarısı kadarının kullanılması, denenmiş kıyafetlerin 24 saat boyunca tekrar askıya asılmaması ve kasada el dezenfektanı bulundurulması gibi önlemler alınmalı. Bazı mağazalar açık değil açık olan mağazalar ise eksikliklerini gideriyor. Eksikliklerini gidermeyen örneğin yer yapışkanları eksikliği olan mağazaları uyardık. Hıfzıssıhha Kurulu kararlarına göre denetlemeleri gerçekleştiriyoruz. Esnaf bir kriz ortamında olduğu için ceza yazmak, kapatma cezası uygulamak, ruhsat iptaline gitmek gibi yöntemleri tercih etmiyoruz. Bizler halkın sağlığını korumak için mücadele veriyoruz. Aksaklıkların, eksiklerin giderilmesini tercih ediyoruz. Vatandaşa layık olduğu hizmetin sunulması ve belediye olarak da üstümüze düşen vazifenin yerine getirilmesi sorumluluğu ile hareket ediyoruz.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN AVM’LERE KLİMA UYARISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, salgının önlenmesi, vatandaşların hayatlarını korumak amacıyla alınan tedbirlere ilave olarak binalarda klima sistemlerinin yüzde 100 kapasiteyle çalıştırılması için Başkent’teki tüm AVM’lere uyarı yazısı gönderdi. Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan imzalı uyarı yazısında, şu ifadelere yer verildi:

11 Mayıs 2020 tarihinde açılması planlanan Alışveriş Merkezlerinin (AVM) tüm alanlarında havalandırma sistemlerinin yüzde 100 temiz hava kapasitesiyle çalıştırılmasına gerek duyulmaktadır. Büyük ve küçük hacimli alanların iklimlendirme tesisatlarında uygun düzenlemeler yapılması ayrıca bunların bakım ve periyodik muayenelerinin düzenli şekilde takip edilmesi ve filtreleme konusunda da virüs ile mücadeleye uygun filtrasyon seçilmesi hususlarında hassasiyet gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara avm

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı