Yeni Özbekistan Orta Asya’nın parlayan yıldızı olacak

Yeni Özbekistan Orta Asya’nın parlayan yıldızı olacak

ABONE OL
Ekim 30, 2021 10:25
Yeni Özbekistan Orta Asya’nın parlayan yıldızı olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özbekistan’da 24 Ekim tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine uluslararası gözlemci statüsünde katılan Özbekistan’ın Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan, sonuçların kesinleşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “ Demokratik ortamda şeffaf bir şekilde gerçekleşen seçimlere katılım oranının yüksekliği, Özbek halkının Yeni Özbekistan’ın aydınlık geleceğine ilişkin umutlarının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir” dedi.

BURSA (İGFA) – Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre 16 milyon 36 bin 914 seçmenin oy kullandığını, bu sayının toplam kayıtlı seçmen sayısının yüzde 80,8’ine denk geldiğini ifade eden  Özbekistan’Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan, “Özbekistan Merkez Seçim Komisyonu, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 80.1’ini kazanarak ikinci kez beş yıllığına cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı” diye konuştu.

Fahri Konsolosluk görevi öncesinde 22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen Parlamento seçimlerinde de yine uluslararası gözlemci olarak bulunduğunu söyleyen Baklan, “Seçim sonuçları, sayın Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ilk dönemde başlattığı Üçüncü Rönesans atılımının yeni dönemde güçlenerek devam edeceğini göstermiştir” diye konuştu.

Özbekistan’ın Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan, Türkiye’nin uluslararası alanda en güçlü müttefiklerinden olan Özbekistan’ın, Orta Asya’nın parlayan yıldızı olmaya devam edeceğini söylerken, iki ülke arasında başta ekonomi olmak üzere sosyal ve kültürel alanlarda işbirliklerinin daha da gelişeceğini söyledi.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.