fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,1829
  %0,35
 • EURO
  9,7484
  %0,47
 • ALTIN
  457,47
  %0,05
 • BIST
  1.393
  %-1,65
Yavaş: Harcanan Her Kuruşun Hesabını Vermek İstiyoruz

Yavaş: Harcanan Her Kuruşun Hesabını Vermek İstiyoruz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın “Teke Tek Özel”programına katıldı. Canlı yayında 200 günlük icraatlarını anlatan Başkan Yavaş, Başkent’e yönelik projelerini de tek tek açıkladı.

“KİMSEYE YOLSUZLUK YAPTIRMAYACAĞIM”

Göreve başlamasının ardından geçen 6 aylık sürede şeffaf yönetim anlayışını yaygınlaştırmaya yönelik uygulamaları hayata geçirdiğini belirten Başkan Yavaş, “gücüm yettiğince gözüm gördüğünce kimseye yolsuzluk yaptırmayacağım” dedi ve şöyle konuştu:

“Yaptığımız harcamaları halka açık şekilde yayınlıyoruz… Artık belediye ve yolsuzluk kelimelerinin yan yana gelmemesi lazım. İnşallah bunu başaracağız… Ben bu belediyede gücüm yettiğince gözüm gördüğünce kimseye yolsuzluk yaptırmayacağım. Birçok konuda teftiş yapıyoruz. Daha önceki yıllarda Ankara’ya tanesi 40 bin liradan ağaçlar ithal edilmiş, bu ağaçlar kuruyor. 7 bin 500 Euro’ya alınan ağaçların gerçek fiyatının 780 Euro olduğunu öğrendik. Çimler ve sulamalarda asıl vurgunu yapıyorlar. Bakın biz bundan sonra dışarıdan ağaç getirmeyeceğiz. Ankara iklimine uygun ağaçlar ve bitkiler dikeceğiz. Harcanan her kuruşun hesabını vermek istiyoruz. Ben şu anda geçimini Ankaralı vatandaşların verdikleri paralarla sürdüren bir kişiyim. Patron sizsiniz, bizlerin yapacağı işe sizlerin karar vermesi lazım. Kendi aracımdan da çakarları söktürttüm. Ne önceliğin var? Sen ne hakla ondan önce geçiyorsun?”

TASARRUF DÖNEMİ

Başkan Yavaş, israfla etkin mücadele sürdürdüklerinin de altını çizerek, tasarruf rakamlarını açıkladı: “Bin 953 kiralık araç sayısını bin 251’e düşürdük. 701 araç tasarruf ettik. Yılda 30 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Bu parayla Kalecik, Ayaş, Bala, Haymana ve Nallıhan’ı abad edersiniz, kalkındırırsınız. Bunun dışında bin 200 aracın kimde olduğunu WEB sayfamızda yayınlayacağız. 100 günde 136 milyon lira tasarruf sağladık, 226 milyon lira bütçe fazlası verdik. 405 milyon liralık bütçe açığını kapattık. Gelecek yıl kendi bütçemizi kendimiz yapacağız.”

BAŞKAN YAVAŞ VATANDAŞI BİZZAT ARIYOR

Belediye hizmetlerinin vatandaşa ulaşıp ulaşmadığına büyük önem verdiğini de belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şikayetleri mobil uygulamalar üzerinden yakından takip ettiğini ve vatandaşları telefonla arayarak, sorunun çözümü için görüştüğünü de söyledi. Acilen ulaşım çalıştayı yapmayı planladıklarını söyleyen Başkan Yavaş, ‘Akıllı Kent’ uygulamalarını Başkent’te yaygınlaştıracaklarını da vurguladı:

“Acilen ulaşım çalıştayı yapacağız. Ulaşım mastır planımız yok. Alternatif ulaşım neler olabilir herkesin görüşünü soracağız. Mastır planını yapmazsak bizi kimse ciddiye almıyor… Havaalanı Metrosunu yaptığımızda 1 milyar dolara mal olacak… 30 yıl kredi aldığımızı düşünün bu kadar borç bırakacağız çocuklarımıza… Ne kadar rantabıl olabiliri tartışıyoruz… Kararı ben tek başıma vermek istemiyorum… STK’lar, akademisyenler ve meslek odaları ile görüşerek ortak karar almak istiyoruz. Şimdiden 5 üniversite ile anlaşma yaptık. 54 kilometre bisiklet yolu yapacağız. 400 bin öğrenci bundan yararlanacak… Dünya başkentleri ile yarışacaksak dünyanın gittiği yoldan gitmemiz lazım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara MANSUR YAVAŞ

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı