1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zekâ Çalıştayı: “Türkiye’nin yapay zeka konusunda gidecek yolu var”

Yapay Zekâ Çalıştayı: “Türkiye’nin yapay zeka konusunda gidecek yolu var”

featured
service

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI), düzenlediği çalıştayla Türkiye’deki yapay zeka ekosistemine yön veren birçok paydaşı bir araya getirdi. Özel sektör temsilcileri, teknoloji şirketleri yetkilileri, girişimciler, akademisyenler, basın mensupları, kamu ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, Türkiye’nin yapay zeka gündemi ve stratejisi masaya yatırıldı.

Çalıştay kapsamında, “Yapay Zeka Seferberliği” için somut adımlar belirlendi. TRAI Çalıştay raporunda, ülkenin yapay zeka teknolojisine yönelik kaynaklarını ve kabiliyetlerini kullanması gerektiği, ekosistem iş birliklerinin önemi ve kamu, özel sektör, akademi, girişimler ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışarak bir vizyon geliştirmesinin gerekliliği vurgulandı.

Çalıştay raporunda yer alan SWOT analizine göre, Türkiye’nin dijitalleşme altyapısı, stratejik coğrafi konumu ve genç nüfusu, yapay zeka teknolojilerini benimsemesi ve geliştirmesi için büyük bir potansiyel sunuyor. Raporda; sağlık, otomotiv, tarım, savunma sanayi gibi kritik sektörlerde yapay zeka uygulamalarının hayata geçirilmesinin önemi de dile getirildi.

Yapay zeka seferberliğinin başarılı olabilmesi için veri kültürü ve yetkinlik geliştirme konuları büyük önem taşıyor. Veri okuryazarlığının artırılması, veri güvenliği ve etik kullanımın sağlanması için gerekli adımların atılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca, toplumun her kesiminde yapay zeka yetkinliklerinin artırılması ve bu alanda eğitim programlarının yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

“Türkiye’nin Yapay Zeka Konusunda Gidecek Yolu Var”

TRAI Direktörü Can Sinemli, “Ekosistemin büyümesi ve gelişmesi teşvik edilmeli, yapay zeka projeleri ve araştırma-geliştirme faaliyetleri artırılmalı. Ayrıca, yetkinlik konusu da önemli. Ülkemizin değerli beyinlerinin yapay zekaya yönlendirilmesi ve bu alanda gelişmelerinin sağlanması gerekli. Etik ve güvenilir yapay zeka alanında çalışmaların artmasına dair endişeler göz önünde bulundurulup bu konudaki araştırma ve çözümler için kaynak ayrılmalı. Bu kapsamda, teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve akademiler ile iş birliği halinde olmak da büyük önem taşıyor.” dedi.

“Etik, Hukuk ve Politika Boyutlarının Dikkatle Ele Alınması Gerekiyor”

Sinemli, yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesinin, pek çok fırsat ve avantaj getirdiğini belirterek, “Bu teknolojilerin etik, hukuk ve politika boyutlarının dikkatle ele alınması gerekli. Yapay zeka uygulamalarının güvenli, adil ve sorumlu bir şekilde geliştirilmesi ve kullanılması, toplumsal kabulü ve sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahip. Etik ilkelere uyum, bireylerin haklarının korunması ve veri güvenliği gibi konular, yapay zekanın toplum üzerindeki etkilerini olumlu yönde şekillendirmede temel taşlar olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda yapay zekaya ilişkin mevzuat ve politikaların güncellenmesi, teknolojinin potansiyel zararlarından korunmayı ve toplumun geniş kesimlerinin bu yeniliklerden faydalanmasını sağlar. Bu bağlamda, Türkiye’nin yapay zeka ekosisteminin etik, hukuki ve politik boyutlarını ele almak, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücümüzü artıracak ve teknolojinin toplumla uyumlu bir şekilde entegrasyonunu sağlamaya yardımcı olur.” açıklamasında bulundu.

Yapay Zekâ Çalıştayı: “Türkiye’nin yapay zeka konusunda gidecek yolu var”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.