1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Xiaomi 2024 Yılı 1. Çeyrek Kârını İki Kat Artırdı

Xiaomi 2024 Yılı 1. Çeyrek Kârını İki Kat Artırdı

featured
service

Küresel teknoloji devi Xiaomi, 2024 yılı 1. çeyrek verilerini açıkladı ve düzeltilmiş net kârının bir önceki yıla göre %100,8 artışla 6,5 milyar RMB’ye ulaştığını duyurdu. Xiaomi, bu çeyrekte rekor kırarak gelirlerini ve kârlılığını artırmayı başardı.

Güçlü Finansal Performans ve Büyüme

Xiaomi, 31 Mart 2024 tarihinde sona eren üç aylık döneme ilişkin denetlenmemiş konsolide sonuçlarını açıkladı. Grubun toplam geliri yıllık %27 artışla 75.5 milyar RMB’ye ulaştı. Akıllı Elektrikli Araç (EV) iş kolu ve diğer yeni girişimlerle ilgili 2,3 milyar RMB tutarındaki giderlerin de dahil olduğu bu rakamlar, Xiaomi’nin büyümesinin hızlandığını gösteriyor. Xiaomi’nin brüt kâr marjı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,8 puan artarak %22,3’e ulaştı.

Xiaomi, “akıllı telefon”, “IoT ve yaşam tarzı ürünleri” ve “internet hizmetleri” olmak üzere üç ana iş kolunda da çift haneli gelir artışı sağladı. Özellikle akıllı elektrikli araç sektöründeki güçlü performans, şirketin büyümesinde büyük bir etki yarattı.

Akıllı Telefon Satışlarında Artış

Xiaomi’nin küresel akıllı telefon satışları %33,7 artarak 40,6 milyon adede ulaştı. Akıllı telefon geliri, üst üste dördüncü çeyrekte de artarak 46,5 milyar RMB’ye ulaştı. Canalys’e göre, Xiaomi %13,8 pazar payı ile küresel akıllı telefon satışlarında üst üste 15 çeyrek boyunca ilk üç sırada yer aldı. Akıllı telefon faaliyetlerinin kârlılığı iyileşmeye devam etti ve brüt kâr marjı %14,8’e ulaştı.

Xiaomi, premium fiyat segmentlerinde de ilerlemeye devam etti. Çin’de 5.000 ila 6.000 RMB fiyat segmentindeki akıllı telefon satışlarındaki pazar payı, dönem boyunca %10,1’e ulaştı. Küresel premium akıllı telefon satışlarının oranı da %21,7’ye yükseldi.

IoT ve Yaşam Tarzı Ürünlerinde Yükseliş

Xiaomi’nin IoT ve yaşam tarzı ürünleri, yıllık %21,0 artışla 20,4 milyar RMB gelir elde etti. Brüt kâr marjı %19,9’a yükseldi. Xiaomi, büyük akıllı ev aletlerinde de önemli bir büyüme kaydetti; klima satışları %63, buzdolabı satışları %52 ve çamaşır makinesi satışları %47 arttı.

Xiaomi, küresel tablet satışlarını %93 artırarak bu alanda da önemli bir başarı elde etti. Xiaomi TWS kulaklık satışlarında Çin’de ilk sırada, küresel olarak ise ikinci sıraya yükseldi.

Xiaomi 2024 Yılı 1. Çeyrek Kârını İki Kat Artırdı