1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Vekil Bülbül Zeytin Üreticileri Ağır Depolama Maliyetleri ve Gelir Kaybıyla Karşı Karşıya

Vekil Bülbül Zeytin Üreticileri Ağır Depolama Maliyetleri ve Gelir Kaybıyla Karşı Karşıya

featured
service

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, zeytin üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, ihracat kısıtlamalarının üreticilere ve ülke ekonomisine zarar verdiğini belirtti.

Milletvekili Bülbül, yaptığı açıklamada, zeytin üreticilerinin ağır depolama maliyetleri ve ürünlerinin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade etti. Üreticilerin, dış pazardan gelen talebin karşılanamaması nedeniyle ciddi ekonomik kayıplar yaşadığını dile getiren Bülbül, ülkenin 400 milyon Avro gelir kaybı yaşadığını vurguladı.

Türkiye’de en çok zeytin ağacının bulunduğu ikinci il olan ve zeytin ağacı varlığının %9’una sahip olan Aydın’da rekor miktarda zeytinyağı üretimi gerçekleştiğini belirten Milletvekili Bülbül, iç pazarın ihtiyacını karşılayan ve stok fazlası veren zeytinyağının dökme ve varilli ihracatına getirilen sınırlamaların üreticileri mağdur ettiğini söyledi.

Üreticilerin ağır depolama maliyetleriyle ve ürünlerinin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Bülbül, dış pazardan gelen talebin ihracat tedbirleri nedeniyle karşılanamamasının üreticilerin ve ülkenin ekonomik olarak zarar görmesine sebep olduğunu belirtti.

Son olarak, ihracat yasağının derhal kaldırılması ve üretici mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Bülbül, bu adımın üreticilere ve ülke ekonomisine olumlu etkiler sağlayacağını ifade etti.

Vekil Bülbül Zeytin Üreticileri Ağır Depolama Maliyetleri ve Gelir Kaybıyla Karşı Karşıya