DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 674635-0,32%
Ankara
12°

HAFİF YAĞMUR

12:56

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Şahin: “Taziye evleri değil, bilgi evleri”

Vali Şahin: “Taziye evleri değil, bilgi evleri”

ABONE OL
Ekim 2, 2021 11:40
Vali Şahin: “Taziye evleri değil, bilgi evleri”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ercan ARSLAN/Batman Haber-  Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nce düzenlenen 18. halk toplantısında Belde Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Vali ve Başkan Vekili Şahin, Belde mahallesinin sorunlarını dinlerken, eksiklerin giderilmesi için kurum ve birim müdürlerine talimat verdi. Belde mahallesinde bulunan Hüseyin Oğuzcan Parkında düzenlenen halk toplantısında Mahalle Muhtarı Cihan Akburak, mahallesinin sorunlarını aktardı.

Halk toplantısında bölge sakinleriyle bir araya gelen Vali Şahin,”Burada sağlı sollu zaten 3 tane taziye evi var. 1. Bölge için yer arayışına girin ama açıkçası taziye evlerini o kadar da çok acil görmüyoruz. Taziyeye gidecek adam biraz daha fazla gider, taziyesini yapar ama öğrencilere yönelik, evlerinden çıktıkları zaman yürüyerek ulaşabilecekleri ve ders  çalışabilecekleri güzel bir kütüphane, güzel bir bilgi evini çok isteriz. Onu yapmışken altına taziye evi de konulabilir. Ama ağırlıkla bizim isteyeceğimiz taziye evinden ziyade bir bilgi evidir, bir kütüphanedir. Burada uygun bir yer bulunabilirse buraya güzel, hoş bir kütüphane gerçekten yakışır. Bize yer bulun, biz yapmaktan çekinmeyiz’’ dedi.

HAYVAN BARINAĞI YAPILACAK

Barınma sorunu yaşayan sokak hayvanları için hayvan barınağı yapılacağını söyleyen Vali Şahin, Yakında buraya güzel bir hayvan hastanesini ve hayvan barınağını inşallah hayata geçireceğiz. O zaman kapasitemiz de, yani hayvanları alıp koyabileceğimiz, köpekleri misafir edebileceğimiz kapasitemiz ona katlanacak. O zaman çok daha iyi bir hizmeti inşallah sunabileceğiz. DSİ kanalı için de bizim çok güzel bir projemiz var. Orası şık, güzel bir hal alacak. Kanala düşmeleri engelleyici bariyerleri de mutlaka planlamışızdır’’ dedi.

“YILLARDIR KADROLU HİZMETE ALIM YAPILMIYOR”

Bölge halkından “Okullarda temizlik personeli yok” sorununa cevap veren Vali Şahin, ‘’Şehrimizde çok sayıda okulumuz var. Büyük bir nüfus, 170 bin öğrencimiz, yüzlerce okulumuz var. Normal şartlarda okullarımızın temizliğini kadrolu hizmetliler yapar, fakat uzun yıllardır kadrolu hizmetli alımı yapılmıyor ve eski hizmetlilerimiz de yavaş yavaş emekli oluyorlar, ayrılıyorlar. Dolayısıyla çok büyük bir yardımcı personel sıkıntısı yaşıyoruz şehirlerimizde, okullarımızda. Bunu gidermek ile ilgili Çalışma Bakanlığı’nın bir sosyal programı kullanıldı. İŞKUR kapsamında TYP programı dediğimiz bir program bu. Ama bu Milli Eğitim Bakanlığı’nın istihdam sorununu çözecek bir program değildi. Bu aslında işsizliğe kısa bir çare, kısa çaplı bir yardım mahiyeti Çalışma Bakanlığı tarafından planlanmıştı. İş hayatına direk katılamayan kadınlarımız ya da yaşı geçmiş olan vatandaşlarımıza kısa süreli, 6 aylık, 9 aylık istihdam programlarıydı bu. Eskiden, bundan birkaç yıl önce 2 bin, 3 bin gibi yüksek rakamlı programlar yapılırken, bu tedricen düştü ve şuanda 200’ün altına kadar düştü. Maalesef bu sene de epeyce az geldi Batman’a. Dolaysıyla tüm okullarımız da bu problem var. Benim Milli Eğitim Danışma Kurulunda şöyle bir teklifim oldu. Veliler toplanacaklar, okul aile birliği vasıtasıyla bu temizlik sorununu çözecekler. Her yerde böyle yapılıyor. Bir eleman istihdamı sağlanacak, sigortası yapılacak ve bu şekilde devletin göndermiş olduğu personele takviye olarak da okul aile birlikleri vasıtalarıyla da eleman istihdam edecekler, usul budur. Tabi bu veliler üzerine bir külfet getiriyor. Biz belediye  olarak şöyle bir taahhütte bulunuyoruz; Her bir okulumuz okul aile birliği vasıtasıyla istihdam edeceği hizmetlinin maliyetinin yarısını belediye üstlenecek. Yani asgari ücret aldığını farz edelim, üzerine de sigorta primini koyarsanız, aylık yaklaşık 4 bin lira oluyor. Bunun yarısını biz belediye olarak üstleneceğiz’’ dedi. 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP
    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.