DOLAR 18,8068 0%
EURO 20,5197 0.19%
ALTIN 1.167,970,28
BITCOIN 4465621,79%
Ankara

PARÇALI AZ BULUTLU

06:43

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ünür, Ayık’ın açıklamalarını yalanladı: Asılsız, mesnetsiz ve nezaketsiz

Ünür, Ayık’ın açıklamalarını yalanladı: Asılsız, mesnetsiz ve nezaketsiz

ABONE OL
Kasım 22, 2022 22:52
Ünür, Ayık’ın açıklamalarını yalanladı: Asılsız, mesnetsiz ve nezaketsiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Akyurt İlçe Başkanı Selami Ünür, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık’ın iddialarını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yalanladı.

Ayık’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede yüksek geliri olan ailelere yardım yaptığı açıklamalarını ‘mesnetsiz ve nezaketsiz’ olarak değerlendiren Ünür, “Sosyal yardım alan bir aile bireyinin Eylül veya Ekim ayında aldığı geriye dönük sendika ödemesi, ikramiye, mesai ücreti gibi ek ödemeler ile sistemde görülen brüt maaşı 35-40 bin TL. olabilmekte, gerçekte ise Kasım ayı ücretinin 9 bin-9 bin 500 TL olduğu görülmektedir” dedi.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık ABB meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, “Aylık geliri 20 bin 640 TL olan aile et desteği alıyor, aylık geliri 21 bin 100 TL olan aile et desteği alıyor, aylık geliri 21 bin 635 TL olan bir aile et desteği alıyor, aylık geliri 21 bin 731 TL olan bir aile olan aile et desteği alıyor ve en ilginci bu; bunu defeatle kontrol ettirdim ki aylık geliri 48 bin TL olan aile et desteği alıyor” ifadelerini kullandı.

Ayık’ın “48 bin TL geliri olana et yardımı yapılmaktadır” iddiasını tekrar gözden geçirmesini isteyen Ünür, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kasım ayı Meclis Toplantısının 15’nci birleşiminde söz alan Akyurt Belediye Başkanı gönderilen listeleri incelediğini ve “Aylık gelirleri 20.000 ile 48.000 TL arasında değişen bazı ailelere et desteği yapıldığını” bildirerek ve 2 bin 500 civarında ailenin yardımlardan yaralandığını vurgulayıp devamında ise “bu listeleri AKP’li belediyeler altından kalkamasın, Allah ne verdiyse diyerek mi yazıp gönderdiniz?” şeklinde asılsız, mesnetsiz ve nezaketsiz bir ifade kullanmıştır” dedi.

“12 FARKLI KATEGORİYE BAKILIYOR”
Ünür, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Malumlarıdır ki; 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun pek çok maddesinde sosyal belediyeciliğe yasal altyapı oluşturacak madde bulunmaktadır. Her iki yasada sosyal hizmet ve sosyal yardım yapabilme konusunda Belediyelere genel yetki vermiştir.
Dolayısıyla sosyal yardım için başvuru yapan vatandaşların yardım alma durumları İçişleri Bakanlığı E-Belediye Sosyal Yardım Modülü üzerinden alınan; SGK kaydı, tapu ve araç kaydı, okuyan öğrenci sayısı, üzerine kayıtlı tarla veya arsalar ile meskenlerin hisseli oluşu gibi 12 farklı kategoriye bakılarak incelenmektedir. Bu sebeple bir vatandaşın üzerine ev, araç ya da tarla kayıtlı olduğu görüldüğü zaman “muhakkak sosyal yardım alamaz” anlamına gelmemektedir. Ev, araç, ya da taşınmaz diğer tapu kayıtları sosyal yardım alma kriterlerinden sadece 3 tanesidir.

“YARDIM TALEBİ 300 BİN CİVARI”
Ayrıca sosyal yardım süreci dinamik bir süreçtir. Şöyle ki; konuya vakıf olduğum için biliyorum, sistem tarafından toplu sorgu yapılamadığı için tüm başvurular tek tek incelenmektedir. Sadece Akyurt’ta 1500-2000 ailenin yeni müracaat eden, Ankara genelindeki toplam yardım talebinin ise en az 300 bin civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam bile insanımızın düştüğü veya düşürüldüğü durum açısından önemli bir tespittir. Ve yine hane halkı ve vatandaşların sosyo ekonomik durumları sürekli değiştiği için de aylık verilen hane yardım sayılarının da sürekli değişim göstermesi normal değil midir?

“GERÇEK GELİR FARKLI”
Diğer bir örnek ise müracatçıların aylık hane gelirlerinde SGK’ya yansıyan ücret değişimlerindeki artış ve azalışlar olmaktadır. Sosyal yardım alan bir aile bireyinin Eylül veya Ekim ayında aldığı geriye dönük sendika ödemesi, ikramiye, mesai ücreti gibi ek ödemeler ile sistemde görülen brüt maaşı 35-40 bin TL. olabilmekte, gerçekte ise Kasım ayı ücretinin 9000-9500 TL. olduğu görülmektedir. Yani yardım talep eden kişilerin sosyal yardıma uygunluk durumları anlık olarak değişebileceği mevcut ülke şartlarında genel kabul görmüş durum olarak değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Ayrıca; Gazilerimiz ve Şehit ailelerimiz ile yakınlarının da gelir-gider, tapu ve araç kaydı dahil inceleme dışı bırakılarak sadece özel durumlarından dolayı bilimum yardımlardan yararlandığı da bilinmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın ilgili birimi, İlçemiz Akyurt’ta dahil tüm ilçelerimizde yardım alanların durumlarını yılda en az 2 kez incelemektedir. Akyurt’un ilk incelemesi haziran ayında yapılmış olup, kriterlere uygun olmadığı için yardımı kesilen 100’lerce kişinin ilgili birimlere yardımlarının kesildiğini bildirdiğine bizzat tanıklık ettiğimi de beyan etmek zorundayım. Tarafımca yapılan görüşmelerde ise ikinci incelemenin içinde bulunduğumuz ay içinde yapılacağı/yapıldığı bilgisine sahibim”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.