DOLAR 8,6130-0.44%
EURO 10,2909-0.45%
ALTIN 494,09-0,12
BITCOIN 2929745,97%
Ankara
22°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ünür: “Akyurt Örnek Olacak”

Ünür: “Akyurt Örnek Olacak”

ABONE OL
Mart 14, 2019 17:52
Ünür: “Akyurt Örnek Olacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İyi Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı Selami Ünür, kırsal kalkınma projelerini açıkladı. Ünür, Akyurt Belediyesi’nin uygulayacağı tarım politikalarının Ankara’ya ve Türkiye’ye örnek olacağını söyledi.

AKYURT’A TARIM DESTEK MERKEZİ
Kırsal Kalkınma Projelerini açıklayan İyi Parti Akyurt Belediye Başkan Adayı Selami Ünür, “Hiçbir belediye arazisini satışa çıkarmayacağız. Bu araziler gelecek nesillerimizin teminatı olacak. Bunun yerine belediye arazilerini tarıma açacağız. Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Mansur Başkanımızın projesi olan “Tarım Destek Merkezi”ni ilçemizde kuracağız. Akyurtlu çiftçilerimiz buradan hem istediği tarımsal bilgiyi Ziraat Mühendisleri ve veterinerlerden alabilecek. Hem de traktör, pulluk gibi ihtiyaç duyduğu araç ve gereci çok uygun kiralama bedelleri ile kullanabilecek. Soğuk hava depoları inşaa edilecek.” dedi.

“BÖLGESEL ÜRETİM TEŞVİK EDİLECEK”
Çiftçi kooperatifleri ve üretici marketleri kurulacağını da belirten Ünür, “Bir süredir yürütülen yanlış politikalar nedeniyle tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Türkiye’nin bu sorunun üstesinden gelmesi gerekir. Kırsal Kalkınma Projelerimiz inanıyorum ki, hem ülkemize hem de Ankaramıza örnek olacak. Toprak ve su analizi yaparak ilçemizde bölgesel olarak tarımcılık yapacağız. Ahmetadil ve Çardakbağı fasulye yetiştiriciliği için Karacalar ise nohut yetiştiriciliği için elverişli arazilere sahip. Bilimsel yöntemler ile bunların tespitini gerçekleştireceğiz. Böylelikle çiftçi ne ekmesi gerektiğini bilecek. Kuracağımız kooperatifler ile oluşan birliktelik çiftçinin gücüne güç katacak, üretici marketleri ile çiftçilerimiz değerinden ürünlerini satabilecek, tüketiciler ise meyve ve sebzeyi ucuz fiyatlarla tüketebilecek.” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİCİLİK
Ankara’nın peyzaj düzenlemesinde kullanılan süs bitkilerine yönelikte çalışma yürüteceklerini kaydeden Ünür, “Bugün Ankara’nın süs bitkisi ihtiyacı İzmir’den, Aydın’dan hatta yurtdışından temin ediliyor. Akyurtlu çiftçilerimizin bunları üretmesinde herhangi bir engel yok. Çiftçimiz bunları üretebilir, alım garantisi ile çiftçimize sözleşmeli üreticilik yaptıracağız. Ankara’yı Akyurtlu çiftçilerin yetiştirdiği bitkiler süsleyecek” dedi.

İŞTE SELAMİ ÜNÜR’ÜN KIRSAL KALKINMA PROJELERİ

TOPRAK ve SU ANALiZi iLE BÖLGESEL ÜRETiM
Akyurt’umuzun tüm mahallelerinde toprak analizi sonuçlarına göre ekim yapılması sağlanacak. (Örneğin Ahmetadil ve Çardakbağı’nda fasulye, Karacalar’da nohut ekimi teşvik edilecek.) Yer altı sularımız incelenerek tarımda kullanılması sağlanacak. Sulu tarım yapılabilecek arazilerimize sulama kanalları inşa edilecek. Tarım arazilerimizin yolları yapılacak.

ÇiFTÇi KOOPERATiFLERi
Akyurt Belediyesi’nin öncülüğünde çiftçi kooperatifleri kurulacak. Kooperatif aracılığı ile üretilen ürünlerin Ankara ve Ülkemize pazarlanması sağlanacak. Kooperatifin elde ettiği gelirin bir bölümü tarımın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla tarımsal desteklemelerde kullanılacak.

ÜRETiCi MARKETLERi
Çiftçimizin ürettiği ürünleri aracı olmaksızın değerinden satışa sunabilmesi için “ÜRETİCİ MARKETLERİ” kurulacak.
Hem çiftçi kazanacak, hem de Akyurt Halkı ucuza meyve ve sebze tüketebilecek.

YEREL TOHUM KORUMA PROJESİ
Atalarımızdan miras kalan, kokusu ve aroması hiç unutulmayan sebze ve meyve tohumları korunarak gelecek nesillere aktarılacak. Belediyemiz tarafından kurulacak
olan seralarda fide üretimi yapılarak vatandaşlarımıza dağıtımı gerçekleştirilecek.

BELEDiYE ARAZiLERi TARIMA AÇILACAK
Ülkemizde tarım sektöründe çöküş yaşanıyor. Geliştirdiğimiz projeler ülkemize örnek olacak. ‘Ekecek arazim yok’ diyen vatandaşlarımıza cüzi bedellerle belediye arazilerimiz kiraya verilecek.

BiLiM ESAS ALINACAK
Sadece tarımda değil, belediyenin atacağı tüm adımlarda bilim esas alınacak. Projelerimiz; üniversiteler ile işbirliği yapılarak, bilimin, aklın ve yaşanmış tecrübelerin, bilimsel deneyimlerin aktarılması ile hayat bulacak. Çiftçilerimize eğitimler verilecek.

ET ve SÜT ÜRÜNLERİ ENTEGRE TESİSİ
İlçemiz ekonomisini daha da canlandırmak ve istihdamı artırmak için ET VE SÜT ENTEGRE TESİSİMİZİ hayata geçireceğiz. Son sistem teknolojiyle yapacağımız tesisimizde ürettiğimiz et ve süt ürünlerini işleyerek katma değersağlayacağız. Tesisimizde 100 kişiyi iş sahibi yapacağız.

TARIMSAL DESTEK MERKEZİ
Tarımsal destek merkezleri kurulacak. Akyurtlu çiftçilerimiz buradan hem istediği tarımsal bilgiyi Ziraat Mühendisleri ve veterinerlerden alabilecek. Hem de traktör, pulluk gibi ihtiyaç duyduğu araç ve gereci çok uygun kiralama bedelleri ile kullanabilecek. Soğuk hava depoları inşaa edilecek.

YILDA 100 SERA
Akyurtlu üreticilerimize yıllık 5000 adet küçükbaş, 1000 adet büyükbaş canlı hayvan desteği sunacağız. Verimli hale getireceğimiz tarlalarımızda ürün çeşitliliğimizi artıracağız. Seracılığı desteleyerek yılda en az 100 adet sera kazandıracağız. BEREKET Kart ile üreticilerimiz gübre, ilaç gibi ihtiyaçlarını indirimli alabilecek.

ANKARA SOKAKLARI AKYURT’LA SÜSLENECEK!
Ankara’nın peyzaj ürünlerinin birçoğu başka bölgelerden getirtiliyor. Peyzaj bitkileri üretimini teşvik edeceğiz. Sözleşmeli üreticilik ve alım garantisi teşvik edilerek Akyurt’umuzun üreticisine kazandıracağız. Ankara Akyurt Halkı’nın ürettiği bitkilerle süslenecek.

ÇİFTÇİ SAYISI ARTACAK
Gerçekleştirdiğimiz tüm projeler ile çiftçilerimiz kazanacak, ilçe ekonomisinin gelişmesi ile AKYURT HALKI KALKINACAK! Çiftçi sayısı artacak!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.