fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4472
  %2,02
 • EURO
  10,1988
  %1,10
 • ALTIN
  495,45
  %1,29
 • BIST
  1.441
  %-0,25
TURKTIPSAN’dan Milli Serum Atılımı

TURKTIPSAN’dan Milli Serum Atılımı

Akyurt’ta 2007 yılında faaliyete geçen TÜRKTIPSAN bu güne kadar yurt dışından yüksek fiyat ve katma değerle alınan serum ve tıbbi malzeme üreterek ülke ekonomisine 300 milyon lira katkı sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yararına çalışan vakıflar tarafından kurulan TURKTIPSAN’ın Genel Müdürü Ömer Türk, ağızdan beslenemeyen hastaların kullandığı ithal edilen ‘Total Parenteral Beslenme Solüsyonu’nu 4 yıllık çalışmanın sonunda ürettiklerini belirterek, “Bu beslenme solüsyonu için dış ülkelere yıllık yaklaşık 300 milyon lira ödenirken biz bunu dörtte bir fiyatına imal ettik.” dedi.

Solüsyon (serum) üreticisi olarak başladıkları faaliyetlerini  kısa sürede yurt içindeki kamu, özel ve üniversite hastanelerinin yanı sıra  diyaliz merkezlerinde de yaygınlaştırdıklarını belirten Türk, “TÜRKTIPSAN olarak şu anda 136 formda parenteral solüsyon üretimi yapıyoruz. Yıllık parenteral solüsyon üretim kapasitemiz bulunuyor. Yıllık 113 milyon, günlük kapasitemiz  ise 350 bin civarında. Ayrıca, önceki yıllarda ithal edilen çeşitli tıbbi medikal malzemeleri kendi tesislerimizde üretiyoruz. Günlük tıbbi medikal malzeme üretim kapasitemiz de 190 bin” şeklinde konuştu. Yurt dışından alınan tıbbi medikal malzemelerin fiyatlarının oldukça yüksek olduğuna dikkati çeken Türk, “Maliyetlerimizi düşürmek için yaptığımız çalışmalar kapsamında, üretimin alt bileşeni olarak kullanılan birçok malzemeyi de kendimiz üretmeye başladık. Bunları yurt dışından aldığımız fiyattan çok daha ucuza imal ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÜLKE EKONOMİSİNE 300 MİLYON LİRALIK KATKI
Sağlık Bakanlığının “İlaçta Yerelleşme Projesi” kapsamında, bugüne kadar yurt dışından alınan “Total Parenteral Beslenme Solüsyonu”nun (TPN) üretimini de yerli ve milli imkanlarla yaptıklarını kaydeden TÜRKTIPSAN Genel  Müdürü Ömer Türk şöyle konuştu: “Ürettiğimiz parenteral solüsyonların en önemlileri arasında 2015 yılında Ar-Ge çalışmalarına başladığımız TPN bulunuyor. Bugüne kadar Türkiye’de üretimi olmayan ve tamamı yurt dışından tedarik edilen TPN’yi, Gazi Üniversitesi iş birliği ve TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEP) desteğiyle 4 yıllık çalışmanın sonunda üreterek ülkemizin istifadesine sunduk. TPN, yatarak tedavi gören ve ağız yoluyla beslenemeyen veya beslenme yetersizliği olan hastaların damar yoluyla beslenmesi amacıyla kullanılıyor. Kanser hastaları, yoğun bakım altındakiler, cerrahi operasyon geçirenler ve benzeri hastalar için TPN kullanılıyor. İthal edilen bu beslenme solüsyonu için dış ülkelerdeki firmalara yıllık yaklaşık 300 milyon lira ödenirken, biz bunu dörtte bir fiyatına imal ettik. Milli ilaç ve diğer tıbbi  sağlık ürünleri milli markaya  dönüştürmek, geliştirmek ve yaygılaştırmak için  15 kişiden oluşan Ar-Ge gurubu  çalışmalarını sürdürüyoruz. Hedefimiz gelecek yıllarda ürün çeşitliliğini artırmak olacaktır. Şu an 17 proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ar-Ge projeleri sonucunda yerli ve milli imkanlarımızla ürün sayımızı artırmanın yanı sıra daha fazla kişiye de istihdam sağlamak hedeflerimiz arasında yer alıyor”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı