1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’nin Şeftali İhracatında Büyük Artış: 125 Milyon Dolara Ulaştı

Türkiye’nin Şeftali İhracatında Büyük Artış: 125 Milyon Dolara Ulaştı

featured
service

İZMİR (İGFA)  Türkiye, 1 Ocak – 12 Haziran 2024 tarihleri arasında şeftali ihracatında büyük bir başarıya imza atarak, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 33’lük bir artışla 94 milyon dolardan 125 milyon dolara yükseltti. 2019 yılında 90 milyon dolar şeftali ve nektarin ihracatı gerçekleştiren Türkiye, 2023 yılı sonunda bu rakamı her yıl artırarak 203,5 milyon dolara ulaştırmıştı.

Şeftali ve Nektarin İhracatında Hedef 250 Milyon Dolar

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, şeftali ve nektarinin önemli ihraç ürünleri arasında yer aldığını belirtti. Uçak, şeftali ve nektarinin tadı ve besin değeri yanında, sağlıklı sindirimi destekleyen ve kan şekerini dengeleyen özelliklerine dikkat çekti. “Şeftali ve nektarin tüketimi her geçen yıl artıyor. 2024 yılında şeftali ve nektarin ihracatımızın 250 milyon doları aşmasını hedefliyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Uzakdoğu ülkeleriyle bitki sağlığı sertifikası anlaşması yapmak üzere müzakerelerini sürdürüyor. Bu görüşmeler olumlu gerçekleştiği takdirde, Uzakdoğu pazarının da açılmasıyla birlikte orta vadede şeftali ve nektarin ihracatımız 500 milyon dolara ulaşabilir” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yıllık 1 milyon 76 bin tonluk şeftali üretimiyle Çin ve İtalya’nın ardından dünya üçüncüsü olduğunu paylaşan Başkan Uçak, “2023 yılı verilerine göre şeftali ve nektarin ihracatında İspanya’nın ardından dünya ikincisiyiz. İzmir, şeftali üretiminde önemli merkezlerden biri konumunda. Üreticilerimiz bir yıllık emeklerinin karşılığını alıyorlar. Sabah 04:00’te hasata başlıyorlar. Üreticilerimizin, tüccarlarımızın ve ihracatçıların emeklerinin karşılığını aldığı bir sezon olmasını diliyorum. Tüm üreticilerimizin Kurban Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Rusya’dan Türk Şeftalisine Yoğun İlgi

Türkiye, 1 Ocak – 12 Haziran 2024 tarihleri arasında 59 ülkeye şeftali ve nektarin ihraç etti. Bu dönemde Rusya, 75 milyon dolarlık taleple Türk şeftalisi ve nektarinine yoğun ilgi gösterdi. Şeftali ve nektarin ihracatında en belirgin artış ise Irak’a oldu. Irak’a 2023 yılında 3,7 milyon dolar olan şeftali ve nektarin ihracatı, yüzde 640’lık rekor artışla 27,4 milyon dolara yükseldi.

Romanya, Türkiye’den 6,2 milyon dolarlık şeftali ve nektarin talebiyle üçüncü sırada yer alırken, Ukrayna’ya 4,2 milyon dolarlık, Beyaz Rusya’ya ise 2,3 milyon dolarlık şeftali ve nektarin ihraç edildi.

Türkiye’nin Şeftali İhracatında Büyük Artış: 125 Milyon Dolara Ulaştı