1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’nin Kuru Meyve İhracatında Büyük Artış: Yılın İlk Yarısında Rekor Gelir

Türkiye’nin Kuru Meyve İhracatında Büyük Artış: Yılın İlk Yarısında Rekor Gelir

featured
service

İZMİR (İGFA) – Türkiye, 2024 yılının ilk yarısında kuru meyve ihracatında önemli bir başarı elde etti. 2023 yılının aynı döneminde 3 bin 184 dolar olan ton başına ihraç fiyatı, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 30 artışla 4 bin 128 dolara yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı gıdalar listesinde yer verilen kuru meyvelerde Türkiye, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde dünya lideri konumunu koruyor.

Çekirdeksiz Kuru Üzüm İhracatında 240 Milyon Dolarlık Başarı

2024 yılının ilk yarısında Türkiye, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında yüzde 18’lik bir artışla 240 milyon dolar gelir elde etti. Bu ürün, toplam 829 milyon dolarlık kuru meyve ihracatının yüzde 29’unu oluşturdu. Ancak kuru kayısı ihracatında yüzde 2’lik bir düşüş yaşandı ve kuru kayısıdan elde edilen döviz miktarı 187 milyon dolar olarak kaydedildi.

Kuru İncir ve Antep Fıstığında Yükseliş

Türkiye, 2024’ün ilk yarısında 30 bin 254 ton kuru incir ihraç ederek, kuru incir ihracatından elde edilen geliri yüzde 23 artışla 114 milyon dolardan 140 milyon dolara çıkardı. Antep fıstığı ihracatında ise büyük bir sıçrama görüldü. 2023’ün Ocak-Haziran döneminde 55 milyon dolar olan Antep fıstığı ihracatı, 2024’ün aynı döneminde yüzde 76 artışla 97 milyon dolara ulaştı.

Diğer Kuru Meyve Ürünlerinde Durum

Badem ihracatı 27 milyon 250 bin dolar olurken, çam fıstığı ihracatı yüzde 155 artarak 5,7 milyon dolardan 14,5 milyon dolara yükseldi. Leblebi ihracatından 14 milyon dolar, ceviz ihracatından ise 13,3 milyon dolar gelir elde edildi. Ayrıca, kayısı ve zerdali çekirdeği ihracatı 5,5 milyon dolar ve elma kurusu ihracatı 5,2 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden Açıklama

Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türkiye’nin kuru meyve ihracatındaki başarısını değerlendirdi. Işık, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına başarılı bir giriş yaptık ve 2024 yılının ikinci yarısında da bu başarı çizgisini koruyarak yılsonu için belirlediğimiz 1,8 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kuru meyve sektöründe kalite ve gıda güvenliğinin öncelikli konular olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, “Kuru meyve sektöründe kalite ve gıda güvenliğini ithalatçı ülkelerin istediği standartları sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı, ihracatçılar, üreticiler, tüccarlar, üniversiteler çok uyumlu çalışıyoruz. Pazarlama ayağında da Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle kümelenerek TURQUALITY ve UR-GE Projeleriyle Türk kuru meyvelerinin dünya genelinde bilinirliğinin artması ve daha fazla tüketilmesi için efor sarf ediyoruz” diye konuştu.

ABD, İngiltere’yi Geçerek İkinci Büyük Pazar Oldu

Türkiye’nin kuru meyve ihracatında 135 ülke ve gümrüklü bölge içerisinde Almanya, 2024 yılının ilk yarısındaki 106 milyon dolarlık talebiyle liderliğini sürdürdü. ABD pazarında ise büyük bir atılım yaşandı. Işık, “ABD pazarında 25 yıldır katıldığımız fuarlar ve 5 yıldır sürdürdüğümüz Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projesi sayesinde Yeni Dünya’daki konumumuz her geçen yıl güç kazanıyor. ABD’ye ihracatımız 2024 yılının ilk yarısında yüzde 45’lik artışla 60,6 milyon dolardan 88 milyon dolara yükseldi ve İngiltere’yi geçerek ikinci büyük pazarımız haline geldi. İngiltere’ye ihracatımızda yüzde 21’lik artışla 70,5 milyon dolardan 85 milyon dolara ilerledi. Bu ülkeleri Fransa, İtalya, Hollanda, Avustralya, Japonya, Kanada ve Rusya Federasyonu takip etti” dedi.

Türkiye’nin Kuru Meyve İhracatında Büyük Artış: Yılın İlk Yarısında Rekor Gelir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.