fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,5646
  %1,13
 • EURO
  10,3784
  %1,08
 • ALTIN
  513,62
  %1,08
 • BIST
  1.440
  %-0,97
“Türkiye’de 200 binden fazla kadın mühendis var”

“Türkiye’de 200 binden fazla kadın mühendis var”

Türkiye Bilişim Derneği(TBD) önderliğinde, Globalnet tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesinde “Dijital Dünya Kadınları Semineri” gerçekleşti. Bu yılki teması, “Dijital Dünya Kadınları üretimde, yönetimde ve sahada” olarak belirlenen seminerde kadınların, dijital dünyada farkındalığının oluşturulması ve geliştirilmesi hedeflendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK) konferans salonunda gerçekleşen etkinlikte Türkiye’de yüksek öğrenim görmüş kadının durumuna değinen Aktepe, “Türkiye’nin kadın iş gücü sayısı son zamanlardaki artışla 4 milyonu aşmıştır. Bu sıçrama sevindiricidir. Ülkemizde kadının işgücüne katılımı yüzde 34.6 seviyesinde. Mühendislik eğitimi görenler ise bu istihdam oranının içinde sadece yüzde 28.3 civarında. Ulusal hedefimiz, 2023’te bu rakamı yüzde 38.5 seviyesine çıkarmak olarak belirlenmiştir. 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamamız gerekiyor. TBD’nin önemli çalışma konularından birisi de ‘Teknolojide Kadın ve Cinsiyet Eşitliği’dir. Derneğimiz yaklaşık 50 yıllık tarihinde organizasyon ve etkinlik odaklarında toplumun eşitlik ilkesi doğrultusunda gelişebilmesi için sayısız etkinlik, eğitim, proje düzenlemiştir. Biz,bu konuda elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Bu amaç için çalışacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KADIN MÜHENDİS SAYISI 200 BİNİ AŞTIĞI BELİRTİLİYOR

2019 Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre, kadının ekonomiye katılımı açısından 149 ülkeden oluşan sıralamada Türkiye’nin 131’nci, işgücüne katılımda ise 133’üncü sırada geldiğini ifade eden Aktepe şöyle devam etti:

“Mühendis odalarına üye olmayanlarla beraber Türkiye’de kadın mühendis sayısının 200 bini aştığı belirtiliyor. TMMOB’ye bağlı mühendis odalarının üye istatistiklerine göre kadınlarda en çok inşaat ve ziraat mühendisi var. İleri teknoloji içerikli alanlarda ise 25 – 30 bin kişi var. İleri teknoloji alanında çalışan kadınların da yalnızca yüzde 15 kadarı üst düzey yönetici olma şansını yakalıyor. Özel sektör, kamu ve yükseköğretim kurumlarının ARGE birimlerinde istihdam edilen kadınların sayısı ise son 5 yılda yüzde 55,9 artarak geçen yılsonu itibarıyla 54 bin 308’e çıktı. Bu sayı, 2014’te 34 bin 826 seviyesindeydi. Bu alanda istihdam edilen kadınların sayısı, geçen yıl toplam ARGE personeli sayısının yüzde 31,6’sını oluşturdu. Geçen yıl ARGE birimlerinde çalışan kadınların; yaklaşık yüzde 49’u (26 bin 674 kişi) özel şirketlerde istihdam edilirken, yüzde 45’i (24 bin 430 kişi) yükseköğretim kurumlarında, yüzde 5,9’u (3 bin 204 kişi) da kamuda görev aldı. Böylece ARGE faaliyetlerinde kadınlar en çok özel sektörde istihdam edildi.”

“ÇALIŞMA YAŞAMINDA CİNSİYET EŞİTSİZLİK, GELİŞMEMİZE ENGEL”

“Kadınlarımız ve kız çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onları güçlü kılmak istiyorsak, çalışma yaşamında cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmalıyız. Bu eşitsizlik, ülke olarak gelişmemize ve büyümemize de engel. Kadınıyla, erkeğiyle bir dayanışma halinde ve kararlı bir program içinde olmamız lazım. Oysa kadınların ya da toplumun,önündeki inatçı zorluklar ve engeller, toplumların sosyal ve teknolojik gelişme şansını azaltıyor. Nesilden nesile aktarılan gelenekler zincirinde bazı ezberleri bozmak gerekiyor. Çünkü bu gelenek ya da alışılmış temayüller, bazen destekleyici yasal mevzuattan yararlanmayı bile zorlaştırıyor” diye konuşan Başkan Rahmi Aktepe konuşmasında şu mesajları verdi:

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ KADINLARIMIZ FIRSATA ÇEVİRMELİ

“4. Sanayi Devrimi, Endüstri 4.0, Toplum 5.0, Dijital /Sayısal Türkiye kavramlarını çokça duymaktayız. Nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, büyük veri, bulut bilişim, robotik ve 5G… Önümüzdeki birkaç yılda büyük teknolojik gelişmeler olacak, toplumu ve bireyleri etkileyecek ve dönüştürecektir. Ve kadınlarımız bu büyük dijital dönüşümü fırsata çevirerek teknoloji ve girişimcilikte daha çok yer alarak hedeflerine giden yolu burada bulabilir.

Küresel düzeyde kadın çalışanların oranı yüzde 40 iken teknoloji özelinde ise bu oran yüzde 25’lerde seyrediyor. Genel olarak orta ve üst düzey kadın yöneticilerin oranı yüzde 20, teknolojide çalışan kadın liderlerin oranı ise sadece yüzde 11. Orta ve küçük ölçekli işletmelerde bu oran yüzde 8’e kadar düşüyor. Dünya rakamları genelde böyle. Kadınların dünya çapında bilişim alanından uzaklaşmasının en önemli gerekçeleri ise kendilerini yönlendirecek mentör, rol model bulamamaları, liderlikte cinsiyet bariyerleri ve ücret eşitsizliği olarak sıralanıyor.”

TÜRKİYE’DE, HER 100 GİRİŞİMCİDEN YALNIZCA 8’İ KADIN

Türkiye’de her 100 girişimciden 8’nin kadın olduğunu vurgulayan Aktepe şöyle devam etti:

“Oysa kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle daha fazla katkı sağlaması ülkemizin geleceği için hayati önem taşıyor. 2023 hedeflerinin tutturulabilmesi için kadının yüksek teknolojiye katılımının artması şart. İçinde bulunduğumuz 4’üncü sanayi dönemi ise bu konuda bir sıçrama yaratmak için çok uygun bir fırsatlar dönemi. Biz de TBD olarak neler yapabileceğimiz üzerinde çalışıyor ve çözümler arıyoruz. Kadının teknoloji dünyasına katılım için önce eğitim ve istihdam engellerini aşması gerekiyor. Bizler dijital/sayısal dünyanın bundan sonraki yükselmesinde eninde sonunda kadın akıl gücünün çok çok etkili olacağına inanıyoruz.Gerek mesleki alanda gerekse istihdam ihtiyacı olan kadınlarımızın dijital/sayısal olanaklar konusunda yetiştirilerek, uluslararası ekonomi savaşında el ele bir arada olmak üzere, tüm karar noktalarını ve sivil toplum kuruluşlarını birlikte çalışmaya davet ediyorum.”

Etkinlikte, kadınlara yönelik girişimleri, iletişim ağları ve etkileşim faaliyetleri ile isim yapmış TurkishWIN & BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, WTECH Women in Technology Derneği Başkanı Zehra Öney, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Belma Yılmazyiğit gibi STK temsilcileri de konuşmacı olarak yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı