TÜED: “Emekliler TÜİK’in insafsızlığına terk edildi”

TÜED: “Emekliler TÜİK’in insafsızlığına terk edildi”

ABONE OL
Ocak 4, 2022 16:14
TÜED: “Emekliler TÜİK’in insafsızlığına terk edildi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars üyeleri ile bir araya gelerek yapılan zamlarla ilgili açıklama yaptı.

BURSA (İGFA) –  Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklinin TÜİK’in insafsızlığına terk edildiğini söyledi.

TÜİK Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında yapılan yılın ilk Kabine toplantısındaki detayları paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını anımsatan Başkan Pars, emekliler olarak beklentilerinin karşılanmadığını kaydetti. “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz denilirken toplumun en mağdur kesimi olan emeklilerle ilgili de gerekli düzenlemelerin yapılacağını düşünüyorduk” diyen Pars,  milyonlarca emeklinin hayal kırıklığına uğradığını belirterek, “Geldiğimiz noktada yine TÜİK’in gerçekleri yansıtmayan enflasyon rakamlarına terk edildik. Emekliler bu ülkenin vatandaşı değil midir? En düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL’ye çıkarılması ve bunun eski düzenlemede olduğu gibi taban aylık olarak belirlenmemesi yetersiz ve beklentileri karşılamayan bir düzenleme olmuştur” diye konuştu.

Açlık sınırının 4 bin lirayı aştığına dikkati çeken Kenan Pars, “En düşük emekli aylığının 2 bin 500 TL değil, 4 bin 253 TL olan asgari ücretten az olmaması gerekirdi. Emeklilerin çalışmak zorunda kalmadan, asgari yaşam standartlarında yaşayabilmesi için gereken iyileştirmeler yapılmamış ve emekliler yine hüsrana uğratılmıştır. Fahiş zamlar gözönüne alındığında tarihte eşi benzeri görülmemiş bir yoksullaşma tehdidi ile karşı karşıyayız. Çay kaşığıyla verilecek olan kepçeyle geri alınacak” dedi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek yüzde 25,47 zam öncesinde elektriğe, doğalgaza, akaryakıta daha yüksek zam haberlerinin geldiğini anımsatan Pars, “TÜİK vatandaşın enflasyonunu değil hükümetin politika enflasyonunu hesaplıyor. TÜİK’in açıkladığı 6 aylık yüzde 25,47, 12 aylık yüzde 36,08 enflasyon ne emeklinin ne de çalışanın yaşadığı çarşı pazar gerçeğini yansıtmıyor. TÜİK’in enflasyon sepetindeki 415 maddenin en az 300’ünün adını bile bilmiyor emekli. Kaldı ki bağımsız enflasyon araştırma grubu ENAG aralık ayı enflasyonunu yüzde 19,35, yıllık enflasyonu ise yüzde 82,81 olarak açıkladı. Arada çok büyük fark var” diye konuştu.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, son olarak, “Emeklilik bir lütuf değil, ödediğimiz primlerin karşılığıdır. Her zaman dediğimiz gibi emeklinin bir hayır duası bir de bedduası var.” diyerek, dayanacak gücü kalmayan emeklilerin beklediği düzenlemelerin, iyileştirmelerin biran önce yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.