1. Haberler
 2. Gündem
 3. “TOGG ile BYD arasında rekabet mi işbirliği mi olacak?”

“TOGG ile BYD arasında rekabet mi işbirliği mi olacak?”

featured
service

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin Türkiye’ye yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımın detaylarının açıklanması talebiyle Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a soru önergesi sundu.

Altıntaş, Ticaret Bakanı Bolat’a yönelttiği önergede, BYD firmasına verilecek teşviklerin detaylarının netleştirilmesini isteyerek, “Türkiye’nin yerli otomobil projesi olan TOGG ile bu yeni yatırım arasında bir rekabet veya işbirliği durumu söz konusu mudur?” sorusunu gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı kararıyla Haziran ayının başında Çin menşeli oto ithalatına getirilen yüzde 40 ek mali yükümlülük kararının ardından geçtiğimiz haftalarda yapılan düzenleme ile Türkiye’de yatırım yapacağını taahhüt eden Çin menşeli oto üreticilerinin yüzde 10’luk gümrük vergisiyle otomobil satmaya devam etmesine karar verildiğini hatırlatan Altıntaş, Bakan Bolat’a şu soruları yöneltti:

 • Yatırım kararı alan firmaların yüzde 40 ek mali yükümlülükten muaf olması için yatırımı tamamlamaları beklenecek midir yoksa yatırım teşvik belgesinin düzenlenmiş olması muafiyet için yeterli midir?
 • Yatırımın hayata geçirilmemesi halinde, yatırım teşvik belgesinin düzenlenmesi ile yatırımın hayata geçirilmediğinin anlaşılması arasında geçen sürede firmanın ek mali yükümlülükten muaf olarak yaptığı satışlar için geriye dönük tahsilat yapılacak mıdır?
 • BYD ile yapılan yatırım anlaşmasında, yedek parçaların Türk firmalarından tedarik edilmesi şartı var mıdır?
 • Anlaşmanın finansal yapısı ve Türkiye’nin bu yatırım için sağlayacağı teşvikler nelerdir?
 • Bu yatırımın Türkiye’deki istihdama etkisi nasıl olacaktır?
 • Bu anlaşmanın, Türkiye’nin diğer ülkelerle olan ticari ilişkilerini nasıl etkilemesi beklenmektedir?
 • Elektrikli araç fabrikasının kurulması sürecinde çevresel etkiler göz önünde bulundurulmuş mudur? Bu konuda alınacak önlemler ve uygulanacak çevresel politikalar nelerdir?
 • Türkiye’nin yerli otomobil projesi olan TOGG ile bu yeni yatırım arasında bir rekabet veya işbirliği durumu söz konusu mudur?
 • Anlaşma kapsamında, ülkemize elektrikli araç üretim alanında teknoloji transferi sağlanacak mıdır?
“TOGG ile BYD arasında rekabet mi işbirliği mi olacak?”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.