fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
Temiz Bir Başkent İçin

Temiz Bir Başkent İçin

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla Seğmenler Parkı’nda “Dünya Temizlik Günü” etkinliği düzenlendi.

         Türkiye’de 72 ilde, dünyada ise 169 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “21 Eylül Dünya Temizlik Günü kapsamında Ankara’da da çevre temizliği yapıldı.

 GÖNÜLLÜ GENÇLER ÇEVREYİ TEMİZLEDİ

         Büyükşehir Belediyesi’nde hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesine de destek veren gönüllüler, parka gelen vatandaşları da çevre bilinci hakkında bilgilendirdi.

         “Let’s do it-Hadi Yapalım” sloganıyla ilk kez 2008 yılında Estonya’da bir grup tarafından sivil toplum hareketi olarak başlatılan ve dünya geneline yayılan temizlik günü, Türkiye’de de büyük bir farkındalık yaratma etkinliğine dönüştü.

STK’LAR VE VATANDAŞLAR EL ELE

         Temizlik etkinliğine katılan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger,“Dünyada çevre kirliliğinden dolayı yüzlerce insan hayatını kaybediyor. Çevreye duyarlı toplum haline gelmemiz için hep beraber çalışmalıyız” dedi.

         Dünya Temizlik Günü hareketinin önemine vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Berkay Gökçınar da, “Bu etkinlik sayesinde çevrenin ve doğanın temiz tutulmasına yönelik farkındalık kazandırılıyor. Dünyanın en önemli sorunlarının başında çöp geliyor. Hep birlikte çözüm üretelim evimize gösterdiğimiz özeni çevre için de gösterelim” değerlendirmesinde bulundu.

        7’den 70’e herkesin yoğun katılım gösterdiği temizlik etkinliğinde konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cem Şahin ise, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu kampanyaya destek veriyoruz” dedi.

323 KİLOGRAM ÇÖP TOPLANDI

         Seğmenler Parkı’nda bir günde cam şişeden plastik ambalaja ve sigara izmaritine kadar çok sayıda atığı toplayan gönüllüler toplamda; 323 kilogram atık toplayarak, çevre temizliği gerçekleştirdi.

         Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) gönüllüsü Azra Naz Topçu, “Günden güne yaygınlaşması için çevre bilinci oluşturmanın farkındalığını yarattık. STK’lar kadar vatandaşlardan da katılım oldukça fazla. Şehir dışından bile gelenler var. Bu farkındalık giderek artacak” derken, Lise öğrencisi Metehan Selim İpek, “Parkı okulca temizlemek için geldik. Her yerde sigara izmaritleri, Cam şişeler ve plastikler var. Hepsini el birliğiyle toplamaya çalışıyoruz. Tüm insanları çevreyi temiz tutmaya davet ediyorum” sözleriyle düşüncelerini paylaştı.

         Birbirinden renkli aktiviteler ve eğlenceli yarışmaların da yer aldığı temizlik etkinliğine katılanlardan Sena Yüksel ise şöyle konuştu:

“Biz insanlar bu çevrede nefes alıyoruz çevre de bizimle nefes alıyor. Biz ne kadar çevreyi temiz tutarsak o derece rahat ve huzurlu bir ortamda yaşamış oluruz. Her yerde çöp kutusu var ancak insanlar çöplerini çöp kutusuna atmak yerine yerlere atmayı tercih ediyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı