fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,3014
  %0,07
 • EURO
  8,7827
  %-0,09
 • ALTIN
  403,31
  %-0,27
 • BIST
  1.527
  %3,81
TEKZİP’E TEKZİPTİR

TEKZİP’E TEKZİPTİR

Akyurt Belediyesi avukatının gönderdiği tekzip metnini olduğu gibi yayınlıyoruz. Ancak bu durum Türk basınının ve hukuk sisteminin geldiği noktayı bizim de değerlendirmeyeceğimiz, eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

CHP Milletvekili Umut Oran’ın Akyurt’un imarı ile ilgili olarak Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ne sunmuş olduğu önergeyi gazetemizde ve internet sitemizde yayınlamıştık.  Umut Oran’ın soru önergesinin yer aldığı haberimiz:  https://www.ufukgazetesi.net/haber/guncel_1/akyurtun-imari-meclis-gundeminde/739.html
Oran’ın meclis önergesinin basılı yayınımızda yayınlanmasının ardından Akyurt Belediyesi tarafından “tekzip” talebinde bulunuldu.Akyurt Belediyesi’nin “Tekzip ve açıklama metni” https://www.ufukgazetesi.net/haber/guncel_1/akyurt-belediyesi-iddialar-asilsiz/764.htmlTEKZİP’E TEKZİPTİR

Akyurt Belediyesi avukatının gönderdiği tekzip metnini olduğu gibi yayınlıyoruz. Ancak bu durum Türk basınının ve hukuk sisteminin geldiği noktayı bizim de değerlendirmeyeceğimiz, eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Yürürlükteki anayasamız uyarınca Türkiye Cumhuriyeti  demokratik laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Hukuk devletlerinde ve Türkiye’de de yasama, yürütme, yargı birbirinden bağımsızdırlar ve biri diğerinin üstünde değildir. Gelişmiş demokrasilerde ise artık medya da bağımsız bir erk olarak 4. güç olarak ülke yönetimlerinde bir kontrol mekanizması olarak yerini almıştır. Hal böyleyken 4. bağımsız güç olan basının, birinci erk olan yasamadaki bir denetim faaliyetini haberleştirmesinden daha doğal bir şey olamaz.
Nitekim CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da yıllardır sonuçlandırılmayan bir gizli soruşturma ile yaşanılan hak mahrumiyetini TBMM gündemine taşıyarak üç bakanın konuya açıklık getirmesini istemiştir.

CHP’li Umut Oran’ın 3 Aralık 2014 tarihinde TBMM Başkanlığına sunduğu ve TBMM İçtüzüğü uyarınca hükümete tanınan süre 15 gün olmasına rağmen, son 12 yıldır sıklıkla görüldüğü üzere, bu 3 önerge de halen bugün itibariyle yanıtlanmış değil. İlgilenen okuyucularımız aşağıdaki linklerden önergelerin detaylarına bakabilir.

TBMM’de bir milletvekilinin görevi yasa yapmak ve yürütme organını, hükümeti denetlemektir. Hükümeti denetleyebilmesi için bir vekile tanınmış olan en büyük hak ise ilgili bakana, başbakana doğrudan soru sorabilmesidir. Akyurt gibi bir metropol ilçesinde 6 yıldır süren bir soruşturma ile ilgili olarak TBBM’ne sunulan soru önergesinin gazetemizde haberleştirilmesinden daha doğal bir habercilik faaliyeti olamaz. Akyurt’un sesi olan Ufuk Gazetesi’nin Akyurt ile ilgili bir TBMM faaliyetini haberleştirmesinin ardında başkaca bir anlam aramak basın meslek ilkelerine bağlı olan yazı işlerimize yapılmış bir hakarettir. Bir gazeteci her zaman kamunun hakkını korumak zorundadır, biz de onu yaptık. Haberimizde kimseye hakaret etmedik, özel kasıtla hareket etmedik.

Durumu değerli okurlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.

Ufuk Gazetesi

Linkler:

– Çevre ve Şehircilik Bakanı’na yöneltilen Akyurt önergesi:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=173319

Adalet Bakanı’na yöneltilen Akyurt önergesi:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=173287

– İçişleri Bakanı’na yöneltilen Akyurt önergesi:

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=171409

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı