DOLAR 18,6440 0.01%
EURO 19,6447 -0.27%
ALTIN 1.075,610,37
BITCOIN 319399-0,39%
Ankara
11°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Süt maliyetlerindeki artış korkutuyor. Litresini 21 Liraya Tüketebiliriz”
  • Ufuk Gazetesi
  • Gündem
  • “Süt maliyetlerindeki artış korkutuyor. Litresini 21 Liraya Tüketebiliriz”

“Süt maliyetlerindeki artış korkutuyor. Litresini 21 Liraya Tüketebiliriz”

ABONE OL
Ocak 26, 2022 15:02
“Süt maliyetlerindeki artış korkutuyor. Litresini 21 Liraya Tüketebiliriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen, yurttaşların temel gıda maddelerinden olan ekmek ve kırmızı etteki maliyet artışlarını hesaplamış ve önümüzdeki günlerde ulaşılacak fiyatları kamuoyu ile paylaşmıştı. CHP’li Başevirgen bu kez de süt maliyetini hesapladı ve “Süt maliyetlerindeki artış korkutuyor. Pastörize sütün litresini 21 liraya tüketebiliriz” diye konuştu.

“ Çiğ süt alım fiyatının asgari 6,60 lira olması kaçınılmaz.”

Önümüzdeki süreçte hayvan yeminin ana hammaddeleri olan arpa, buğday ve mısırın 5 liranın üzerinde fiyatlanacağı ve bu maliyet artışlarının bile tek başına konsantre yem fiyatını 6 liraya çıkaracağının tahmin edildiğini söyleyen Başevirgen, “İktidar verdiği sözü tutar ve yem/süt paritesini 1,10’a çıkarırsa önümüzdeki dönemde çiğ süt alım fiyatının asgari 6,60 lira olması kaçınılmazdır. Bu artışların 1 litre pastörize karton ambalajlı süt fiyatına yansıması da 21 lira civarında olacaktır” dedi.

“Pastörize süt geçen yıla göre %87 zamlandı.”

CHP’li Başevirgen yaptığı değerlendirmede “Yetiştiriciden litresi 4,70 liradan alınan çiğ süt, işlenerek ambalajlı pastörize süt halini aldığında tüketiciye 15 liraya satılıyor. Geçen yıl bu fiyat 8 lira civarındaydı. Yani 1 litre ambalajlı pastörize süt, geçen yıla göre %87 oranında zamlandı. Fakat 2,80 lira olan yetiştiricilerimizin çiğ süt satış fiyatı  % 68 artarak 4,70 liraya çıkabildi. Yani sanayiciye gücü yetmeyen iktidar yine üreticilerimizi mağdur etti” dedi.

“Parite şaştı, sütün litresi de yemin kilosu da 4,7 lira oldu”

Süt sığırcılığında konsantre (kesif) yem ile süt fiyatı arasında dünyaca kabul gören bir oran olduğunu ve bu paritenin 1,3 civarında olmasının rantabl olarak kabul edildiğini söyleyen Bekir Başevirgen “Ülkemizdeki parite geçmişte 1,15’ler civarındayken bugün itibariyle 1 seviyesine düştü. Yani sütün litresi de yemin kilosu da 4,7 lira oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı bu oranın 1,1’in altına düşmesi halinde süt fiyatının yeniden revize edileceğini açıklamıştı. Fakat rakamlarla oynanarak mevcut durum görmezden geliniyor ve bu süreç uzatılıyor. Maalesef ülke hayvancılığı ve süt üreticileri kaderine terkedilmiş durumda. Çiğ süt alım fiyatları bir an önce artırılmazsa daha fazla inek kesime gidecek ve birçok üretici sektörden çekilmek zorunda kalacaktır” dedi.

“Yetiştiricinin Karı Yüzde 32 Düştü”

Bir litre sütün yetiştiriciye maliyetinin, geçen yıl Ocak ayında 2,65 lirayken son bir yılda oluşan %74’lük maliyet artışı ile bugün 4,59 liraya çıktığını belirten Bekir Başevirgen, “Yetiştiricilerimiz geçen yıl Ocak ayında 2,80 lira sattığı sütten 15 kuruş kazanıyorken, bu yıl 4,70 liraya sattığı sütten 11 kuruş kazanıyor. Yani yetiştiricinin karında %32’lik bir azalma meydana geldi” dedi.

“Almanya’da bir asgari ücretli bin 760 litre süt alabiliyorken bizim yurttaşımız 285 litre alabiliyor.”

Süt üretim maliyetlerini Almanya ile kıyaslayan Bekir Başevirgen, “Almanya’da süt üretim maliyeti 0,28 € sent, yetiştirici satış fiyatı 0,35 € sent ve bir litre sütteki üretici karı 7 € sent civarında. Ne yazık ki ülkemizdeki yetiştiriciler 0,30 € sente ürettiği sütü 0,31 € sente satarak 1 € sent karla üretime devam etmek zorunda bırakılıyor. Öte yandan halkımız 1 litre ambalajlı pastörize sütü 0,98 € sente tüketirken Almanlar 0,90 € sent ile bizden daha ucuza tüketiyor. Almanya’da yaşayan asgari ücretli bir kişi aylık kazancı ile 1.760 litre süt alabilirken, ülkemizde bu miktar sadece 285 litre civarında” dedi.

“Çiğ süt alım fiyatları bir an önce artırılmalı”

Manisa Milletvekili Başevirgen, “Asıl endişemiz iktidarın üreticilere yeterli desteği vermemesi durumunda hayvan sayısında, dolayısıyla üretimde oluşacak azalmalardır. Böyle bir durumda nispeten iyimser bakarak yaptığımız bu hesaplamaların çok daha ötesinde fiyatlarla karşılaşabiliriz. Turizm sezonunda oluşabilecek talep artışı da fiyatları yukarıya doğru tetikleyebilir. Öte yandan dövizde oluşan artışlar nedeniyle ithal süt tozu ile de piyasaları regüle edemeyebiliriz. Geriye kalan tek çözüm tarımsal desteklerin artırılması özellikle de litre başına 20 kuruş olan süt prim desteklerinin zaman kaybetmeden daha yukarı çekilmesi olacaktır” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.