fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,4294
  %1,04
 • EURO
  8,9820
  %0,29
 • ALTIN
  412,55
  %-1,39
 • BIST
  1.471
  %-1,13
Sonay Sürücü Kursu şimdi Akyurt’ta

Sonay Sürücü Kursu şimdi Akyurt’ta

Sürücülere ‘Psikoteknik Belgesi’ veren Sonay Sürücü Kursu, Çubuk ilçesinin ardından Akyurt şubesini de hizmete açtı. Yıllardır Ankara Merkezi belge almak için giden Akyurt ve Çubuklu sürücüler, Sonay Pskoteknik Merkezi sayesinde büyük bir yükten kurtulmuş olacak.

Sağlık Bakanlığının onayıyla geçtiğimiz hafta itibariyle faaliyete başlayan Sonay Psikoteknik Merkezi yetkilisi, merkezin ticari olarak yük ve yolcu taşıyan araçlara yönelik olduğunu, genel anlamda toplumun tamamını ilgilendirdiğini söyledi.

Ticari taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari amaçla kullanılan araçlara yönelik olan merkezin detaylarını paylaşan firma sahibi, “Bu belgeler 5 yıllığına veriliyor. Psikolog olarak bizlerin gözetiminde 12 adet test yapılıyor. Buna göre belge düzenleniyor. Aday sürücü bu testlerden başarılı olduğu takdirde belge almaya hak kazanıyor. Testlerden geçemediği zaman da 6 aylık bir süre tanınıyor ve bu süreden sonra tekrar başvurabiliyor.” dedi.

“BELGENİN ALINMASI ZORUNLU”

Akyurt’ta daha önce bir Psikoteknik Merkezi olmadığı için adayların Ankara merkeze gitmek zorunda kaldığına dikkat çeken yetkili, “Bundan sonra buradaki sürücülerimizin hepsi bu külfetten kurtuluyor. Çünkü bir adayın ilçe dışına gidip gelmesi maddi ve zaman açısın ciddi bir kaybı oluyordu. Bundan sonra Çubuk’ta belgesini alabilecekler. Hem bu külfetten kurtulacak hem de zaman kaybı yaşamayacak. Bu belgenin alınması zorunlu. Alınmadığı zaman hem sürücüyle hem de işletme sahibine cezai yaptırım uygulanıyor. Diğer taraftan ticari bir sürücü alkolden, hızdan ve 100 ceza puanı üzerinden ehliyetine el konulduğu zaman bizden belge almak zorunda. Bunlar olmadan bir daha ehliyet alamıyor.” diye konuştu.

Sonay Sürücü Kursu Akyurt Şubesi

Randevu: 0546 806 60 40

Adres: Yıldırım Dr. Neslihan Özenli Cad. No: 8/A Akyurt / ANKARA

PSİKOTEKNİK NEDİR?

Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işte ki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığı ile ölçülmesidir.

PSİKOTEKNİK RAPORU NEDİR?

Psikoteknik Raporu, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik testin akabinde verilen bir rapordur.

PSİKOTEKNİK RAPORU’NU KİMLER ALMALIDIR?

Karayolu taşıma yönetmeliğine göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik değerlendirme raporudur. Ticari amaçla araç kullanan tüm sürücüler (yolcu, eşya ve yük taşıyan tüm sürücüler)ve ceza puanlarının doldurulması sebebiyle ehliyete el konulan sürücüler için zorunludur.

PSİKOTEKNİK RAPORU NASIL ALINIR?

Psikoteknik raporu yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarca verilmektedir.

Minimum 1 saat bilgisayar destekli test cihazında 9 aşamadan oluşan psikolojik değerlendirme sonrasında rapor tanzim edilmektedir.

Psikiyatri uzmanı tarafından yeniden değerlendirilip, e-rapor hazırlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı