fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,9479
 • EURO
  9,4066
 • ALTIN
  487,40
 • BIST
  1,1824
Sinsi ve sessiz tehlike: Paratiroid bezi adenomu

Sinsi ve sessiz tehlike: Paratiroid bezi adenomu

Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.  
Paratiroid bezi, Tiroit bezinin arkasında yer alan sağda ve solda ikişer olmak üzere toplam dört tane bezdir, büyüklükleri 3-4 milimetredir yani mercimek kadar bir bezdir.
Vücudumuzun kan kalsiyum dengesinin sağlanması için gerekli olan Parathormon salgısını oluşturur. Bu salgı kasların, kemiklerin, böbreklerin, kalbin sinirlerin işlev görmesini sağlar.Bu bezlerden birinde veya birkaçında problem oluşursa kemikler başta olmak üzere birçok organımız zarar görmeye başlar.
Bu hastalıkta genellikle geç tanı konur.Çünkü belirtiler non spesifiktir.Hastalardaki belirtiler genellikle birçok hastalıkla beraber görülen belirtilerdir örneğin sebebi belli olmayan yüksek tansiyon ,böbrek taşı böbreklerde kum sorunu ,inatçı mide sorunu,geçmeyen mide ağrıları ve yanmaları ,kaslarda güçsüzlük,bilinç bulanıklıkları,idrar kaçırma ve sık idrara çıkma,halsizlik,kas krampları,romatizmaya benzeyen eklem ağrılar gibi… birçok belirti gösterebilir.
Ama en sık görülen belirtiler hipertansiyon kemik kırıkları, böbrek taşı, mide ve 12 parmak bağırsağı problemi, kas ağrıları ve psikiyatrik belirtilerdir. Açıklanamayan kemik ağrısı, kemik erimesi, kemik kırılması, kas ağrısı, mide ve bağırsak rahatsızlıkları iştahsızlık, kabızlık, bulantı, halsizlik, bıkkınlık ve hafıza problemleri akla primer hiperparatiroidizmi  getirmeli.
Kanda  kalsiyum düzeyindeki artışlar idrardan  kalsiyum atılması yani idrar da kalsiyum saptanması ve kemik kırığı, kronik ağrılar, kronik yorgunluk ve halsizlik bu hastalığı akla getirmeli.Bu yönde tetkik ve tahlil yapılmalı.Hastalığın tanısını boyun ultrason incelemesi sintiğrafik inceleme ve tomografi incelemesi ile tanı koyabiliyoruz.
İlaç ile tedavi edilemeyen bu hastalık ancak ameliyat ile düzeltilebilir.Ortalama 45 dakika süren bir ameliyat ile fazla  hormon salgılayan hastalıklı doku alınarak hastada belirgin bir iyileşme düzelme sağlanır.İşlem genel anestezi altında boyun orta hattan küçük bir kesi ile yapılır. İşlem esnasında ses tellerinin zarar görmemesi için sinir monitörü kullanıyoruz.Aynı zamanda doğru dokuyu almak için öncesinde ve sonrasında ameliyat esnasında kan PTH ölçümü yaptırıyoruz. Çıkarılan dokuyu mutlaka patolojik inceleme ile konfirme ediyoruz,.Genellikle ertesi gün taburcu ediyoruz.Bu işlem ile hastaların kas ağrılarında ve hipertansiyonlarında ani belirgin bir düzelme sağlanıyor.
Uzun dönemde kemikleri ve kemik kırığından korumuş oluyoruz, kemik erimesine bağlı oluşan böbrek taşlarının verdiği hasar sonucu böbreği de uzun dönemde korumuş oluyoruz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı