DOLAR 13,68822.82%
EURO 15,54783.04%
ALTIN
BITCOIN 771823-1,71%
Ankara

AÇIK

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şiiri sever misiniz?

Şiiri sever misiniz?

ABONE OL
Kasım 24, 2021 09:18
Şiiri sever misiniz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şiir okuyun derim ustalardan.

Zamanı mı diyenler olacaktır aranızda, milletin uğraştığı işlere bak hocanın ele aldığı konuya bak.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in dizeleri arasında sizlerin de bildiği biri var, hani diyor ya “yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe”, tam da bunu demeye getireceğim.

Tarihin her döneminde, birileri zengin olmuş, birileri yoksul ölmüş, birileri sahip birileri köle, kimleri direnmiş kimileri boyun eğmiş, kimileri zulmetmiş, kimileri zulüm görmüş. Bunların arasında,hangi koşulda olursa olsun, türkü söyleyen veya resim yapan, heykel yontan biraz da delimsek insanlar yaşamıştır, bu gün olduğu gibi. Bunların birazı da, şiir insanları, şiirin insanları.

Şiiri hayatımızda var etkin ve etkili kılmaya çalışan insanların anlamı da yaşattığını biliyorum.

Şiir gibi olan her şey sevilesi ve farkında olana anlam katandır.

Elindeki teknolojik imkanlar sebebiyle dünyanın her şeyine hakim olduğu duygusuyla yaşamaya alışmış insanların hiç bitmeyen huzursuzluğunun temelinde olan, anlama kavuşamayışıdır.

Anlam dediğimiz, ruhu da huzur sınırlarına çekip, derleyip toparlayan sanı. Bu gün diyoruz ya, hiç bir şeyin tadı tuzu yok, işte anlam da kimilerince yitirilmiş olan, hatta olmayan şey.

Şiir, anlık veya süreçlerde, insanın duygularını yer yer düşünceleriyle yoldaşlık ederek kendine tutan, kısa ve güzel eserdir, olgu da denebilir. Anlamın duyguyla olan hısımlığı et ve tırnak gibi olduğu nedeniyle şiir anlamın da durulayıcısıdır. İnsan yoktur ki, duygusunun farkına vardıkça anlamını sorgulamasın. Dolayısıyla, insanın iç ve dış dünyası ile olan ilişkisinin temelinde, güdülerini de içeren duygu ve tadına erebildiği anlam genişliği vardır.

Biz eğiticilerin üzerinde durduğu temel kazanımların başında, çocuğun kendine ve topluma anlamlı gelmesini sağlacak bilgi ve beceriler gelmektedir. Arkadaşları tarafından anlaşılamadığını düşünen, bu nedenle önemsiz olduğuna inanan bir çocuğa kalıcı matematik, kalıcı güven ve ileride onu kendisi ve başkalarıyla barışık tutabilecek durulukta bir kişilik kazandırmazsınız, o hep sevilmeye, önemsenmeye ve anlamlı olmaya yatırım yapacak, bunlar için parçalanacak, yer yer hayatına mal olacak ödünler verecektir.

Şiir, gülüşü ile gözlerinin eşgüdümü kadar, iç sesi ile davranışının uyumunu da sorgulatan ifadelerin özetidir. Bir hayvanın, sizde sezdiği sevgi ve merhamete güvenerek yanınıza sokulması şiirdir. Bir çiçeği koparmaya uzandığınızda beyninizin verdiği emiri sorgulatan duyguların akıp geldiği baş şehir şiiristandır. Çiçeğin rengini, yanındaki yapraklarla bağını, doğa ile uyumunu, sizin elinizde perişan olacağını, diğer çiçeklerle oluşturduğu görkemi bozacağını aynı anda düşündüren güç anlamı da içeren şiirdir.

Aklınızdan geçip de dile gelmez dediklerinizi, yüreğinize banılmış hali ile gönlünüzde görücüye çıkaran her eylem şiirsellik taşır. Avladığı ceylanın karnından ölü çıkan yavru nedeniyle aslanın yüreğini çatlatan yoğunluğun mayası da şiirdir. Davranışların, muhakeme edilebilme yolunu açan kadim işleyişin damar çeperleri de şiirle kaplıdır. Türkiye dışındaki hısımlarımız, ifadedeki damıtıklığı ve anlamdaki sadeliği sebebiyle yürek sözü derler şiire. Bir ifadeye yürek sözü niteliği katan elbetteki yürekten ötürü buluştuğu anlamlar bütünüdür.

Masumluğunu beyninize yazan bir çift gözün, çocuğunu doyururken duygulanan ananın, gök mavisine gark olmuş bir çift turnanın, savaş alanı yıkıntılarında rastladığınız bir giysinin, atalarınızdan kalmış eşyaların sizi götürdüğü, görünmese de var olan dünyanın anlama evrilişi şiircedir. Şiire başvurmadan bu anlamı yürekçe ifade edemezsiniz, ifade ettiğinizi sansanız bile sizde kalanı beyanınızdan fazladır.

Şiir ruhun inceliğiyle doğrudan ilişkilidir. Yükü veya fazlalığı yüzünden özünü kaybetmiş ruhların harcı değildir o. Bir babayı çocuğunun yanında rencide eden kişinin ruhu ile bilinci veya vicdanı arasındaki mesafeyi dolduran şiirsizliktir. Çocuk ile babası arasında örgülenmiş duygu, davranış, tavır ve hayal bağını kavrayamamış kişinin anlam evreni öfkesi veya tamahı kadardır. İnsanı kendine olduğu kadar dışına da yakışır kılan ve anlamlı saydıran eşduyumun (empati) da rengi şiirlidir.

Üzüntüsünü dile getiremeyen insanın yüreğinin başında tüten yangından tutun da kaybolduğu sonsuzlukta iz bırakmaya çalışan insanın umut yanına kadar, anlamaya kışkırtan ve anlama götüren her oluşun tarafı şiirdir.

Sevmek, seni seviyorum demekten daha önce şiirdir.

Anlamak için niyet etmek anlatmaktan daha büyük şiirdir.

Çalmanın yapacağı tahribatı sezmek çalışmaktan daha derin şiirdir.

Emeğin değerini candan ölçütlemek, ölçerek konuşmaktan daha etkileyici şiirdir.

Varlığına saygı duyulan güzellik, var edilmeye çalışılan güzellikten daha yakın şiirdir.

İçinizi bilmek, işinizi bilmekten daha yetkin şiirdir.

Gideceğini bilmek, gelenlere duyulan güvenden daha sağlam şiirdir.

Sizi okumak güzelliği , aradığınız şiirden daha sizindir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.