fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,5386
  %-0,22
 • EURO
  10,3608
  %-0,21
 • ALTIN
  509,61
  %-0,35
 • BIST
  1.435
  %-0,51
Selami Ünür: “İnsanımız yardımlara muhtaç bırakılmamalı”

Selami Ünür: “İnsanımız yardımlara muhtaç bırakılmamalı”

İYİ Parti Akyurt İlçe Başkanı Selami Ünür gazetemize verdiği röportajda koronavirüs süreci ile ilçemizde yapılabilecek olan çalışmaları değerlendirdi.

Ünür, “İnsanımız bir koli gıdaya veya başka tür yardımlara muhtaç bırakılmamalı, gerçek ihtiyaç sahipleri yada çalışamayacak durumda olan insanımıza da sosyal hukuk devleti olmanın bir gereği olarak da gereken mutlaka yapılmalıdır” dedi.

17 VATANDAŞIN BORÇLARI KAPATILDI

-Korona virüs salgını vatandaşların gelirlerde ekonomik kayıplara yol açtı. İYİ Parti olarak bu süreçte ne gibi adımlar attınız?
2020 yılı mart ayının ortalarından itibaren başlayan ve dünya ile birlikte ülkemizi etkisi altına alan süre zarfında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’mızın, “6 Milyon Tek Yürek”, “İyilik Daha Bulaşıcı” ve İyi Parti Ankara İl Başkanlığımızca “Paylaşmak İYİ’liktir” adı altında başlatılan kampanyalar kapsamında “bir elin verdiğini diğer el görmeyecek” ilkemiz gereğince Akyurt’taki iki markette toplam 17 hemşehrimizin market hesapları kapatılmıştır.

275 AİLEYE YARDIM
Ayrıca yine bu kampanyalar kapsamında, Akyurt’ta Ramazan ayı boyunca her salı günü Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Gençlik Kollarımız, Parti Gönüllülerimiz, İl Başkanlığımız, Genel Merkezimiz ve Ankara Milletvekillerimizin katkı ve destekleriyle 125 aileye kuru gıda yardımında, yaklaşık 100 aileye de küçük çaplı nakit yardımı yapmak suretiyle yardımcı olmaya çalıştık. Yine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın yapmış olduğu sosyal yardımlar konusunda iletişim kurmakta zorluk çeken, İnternet bağlantısı veya akıllı telefonu olmayan hemşehrilerimiz de yardım talebi üzerine ikametlerine gitmek suretiyle 250 civarında aileye ulaşarak toplamda 700 hemşehrimizle irtibat kurup, kuru gıda, hijyen malzemesi ve küçük çaplı nakit yardımı ve iletişim desteğinde bulunduk. Bu hizmetleri partimizden talep eden hemşehrilerimizden karşılık beklemeden, sadece ve sadece yaralarına merhem, sofralarına tuz olmaktan başka bir amacımız olmamıştır. Bu hususu da yanlış anlamaları önlemek amacıyla özellikle vurgulamak isterim.

“İĞNEDEN İPLİĞE ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ”
-Salgın bir anlamda tüm dünyaya paranız olsa bile bazı şeylerin satın alınamayacağını gösterdi. Hem ithalat hem de ihracat sekteye uğradı. Korona virüs bizlere bir gerçeği gösterdi, o da üretimin ne kadar değerli olduğu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ankara’nın en değerli tarım ve sanayi arazilerine sahip, yüzlerce irili ufaklı işletmeyi sınırlarında barındıran Ankara ve ülkemizin sayılı ilçelerinden biri de biliyorsunuz Akyurt’tur. Ülkemizin ve özelde de Akyurt’un salgın sonrası üretimden kaynaklı sıkıntılar veya işletmelerin küçülmesi nedeniyle tasarruf tedbirleri amacıyla yapacağı kısıtlamalardan en az düzeyde etkilenmesi için ve oluşabilecek yeni dünya düzeninde öneme sahip olacağı gerçeğiyle iğneden ipliğe üretim teşvik edilmeli, üreticinin ürettikleri de piyasa rayiçleri üzerinden dünya ile entegre olacak şekilde değerlendirilmelidir. Bu amaçla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatı ile başlatılan “hibe destekli ve alım garantili tohum ve fide dağıtımı” Ankara’da çok önemli bir başlangıca vesile teşkil etmiş olup, bu tür hizmetlerinin mutlak surette devlet politikası haline getirilmesi, üreten ve emek verenlere her türlü destek ve teşvik alım garantisi de verilerek sağlanmalıdır. Yeni Dünya düzeninde özellikle salgın sonrası oluşması muhtemel “tarım ürünlerinin temininde güçlük çekilebileceği öngörüsü” gereğince bu destek ve teşviğin verilmesi gerektiğinin altını çiziyorum.

Bölgemizde ve ülkemizde tarım geliştirilebilir, sanayi yatırımları ise mutlaka artırılmalıdır, teknolojiye ve yeniliğe gereken önem verilmelidir. Aynı zamanda bir şeylerin de mucidi olmamız gerekiyor, inovasyon ve AR-GE’ye gereken önem verilirse, genç beyinlerin başarıya ulaşabileceğini düşünüyorum.

“İNSANIMIZ YARDIMLARA MUHTAÇ BIRAKILMAMALI”
2011 yılından beri aktif siyasetin içinde bulunan ve bunun son 6 yılını İlçe Başkanı, son yerel seçimlerde de Millet İttifakı Akyurt Belediye Başkan Adayı olarak ifade ediyorum ki, bu süreçte yaşadığımız bazı olaylar içimizi acıttı, gözlerimizi yaşarttı, üzüldük çaresiz kaldık. Onun için diyorum bu ülke insanı mutlak surette üretmeli, iş ve aş sahibi olmalıdır. Üretemezsek yok oluruz. İnsanımız bir koli gıdaya veya başka tür yardımlara muhtaç bırakılmamalı, gerçek ihtiyaç sahipleri yada çalışamayacak durumda olan insanımıza da sosyal hukuk devleti olmanın bir gereği olarak da gereken mutlaka yapılmalıdır.

-Tarım ve sanayide üretimin artırılması gerektiğini söylüyorsunuz. Peki şu an ki durumu nasıl değerlendiyorsunuz?
Daha önceki sayınızda da belirttiğim gibi, “Türkiye’de çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 48 azaldı. Tarım alanları da son 18 senede yüzde 12,3 düştü. Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde yaklaşık 15 küçüldü. Son 18 yılda tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı yüzde 44 azaldı.

Özellikle son 10 yılda düzenli ve ciddi bir düşüş söz konusu. 2008’de 1 milyon 127 bin olan çiftçi sayısı 2019’de 600 bine kadar düştü. Bu veriler, kayıtlı çiftçi sayısında 2008’den bu yana 541 bin 600 azalma anlamına geliyor. Bu da yüzde 48’lik düşüşe karşılık geliyor. Düşüşün özellikle 2011’den sonra hızlandığı görülüyor. 2018’den bu yılın şubat ayına kadar, çiftçi sayısında 111 binlik bir azalma meydana geldi.

TÜİK verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı ise 2002’de 7 milyon 458 bin kişiyken, 2020 Şubat ayı itibariyle 4 milyon 157 bin kişiye geriledi. Bu da son 18 yılda 3 milyon 301 bin daha az tarım çalışanı anlamına geliyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısının yüzde 44 azaldığı ortaya çıkıyor.

İkinci önemli gösterge ise tarım alanlarının azalması. 2002’de 26 milyon 579 bin hektar olan tarım arazisi 2019’de 23 milyon 94 bin hektara kadar düştü. Buna göre tarım alanları 18 senede yüzde 12,3 azaldı. Bu verileri saygıdeğer Akyurt halkının bilgilerine bir kez daha sunuyorum, düşünmeye davet ediyorum.

“ET VE SÜT ENTEGRE TESİSİ İÇİN RAPOR SUNDUK”
-Bölgemizde tarımı ve hayvancılığı geliştirmek için ne gibi çalışmalar yürütülebilir. Bu konuda herhangi bir çalışmanız var mı?
Hayvancılıkla ilgili olarak, yine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatı doğrultusunda ilgili Daire Başkanımızın talebi üzerine İlçemizde mevcut yaklaşık 70 bin büyük ve küçük baş hayvanın ekonomimize doğrudan katkı sağlaması, istihdamında yine İlçemiz insanından oluşacak bir kadro ile faaliyete geçirilecek tam teşekküllü bir “Et ve Süt Entegre Tesisinin” kazandırılması hususunda o dönemki Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Gürsel Kıranoğlu’nun yardımları ile hazırladığımız gerekli bilgiler ilgili Daire Başkanımıza teslim edilmiştir. Yaşanan salgın süreci tahmin edilemeyen derecede olağanüstü düzeyde yapılan sosyal yardımlar, belediye tahsilat ve gelirlerinde yaşanan yine bu süreçle ilgili olağanüstü düşüş bahse konu tesisin yapımını biraz daha uzatacaktır diye düşünüyor ve tahmin ediyorum. Tabi bu konunun ilgili yasal mevzuatı, yer bulunması ve gerekli şartların oluşması hususlarını istisna tutuyorum.

-Konuşulacak çok konu var ancak, gazetenin en önemli sorunlarından birisi de belirli bir alan içerisinde bunları sığdırabilmek. Bu nedenle eklemek istediğiniz bir konu varsa kısaca aktararak röportajımızı tamamlamış olalım.
İlçemiz Akyurt merkez mezarlığı ile ilgili olarak konu, elimizde herhangi bir bilgi, belge ve veri olmamasına rağmen yaşanması muhtemel sorunlar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın ilgili birimine sözlü olarak beyan edilmiş olup, kısa zaman içinde, Belediye Başkanımız Sayın Hilal Ayık, Yıldırım Mahallesi Muhtarımız Sayın Serkan Yılmaz, Beyazıt Mahallesi Muhtarımız Sayın Özkan Coşkun ile belediyenin ilgili birimlerinin katılımı ile istişare edilmiş olup, çözümü konusunda en kısa sürede mesafe kaydedeceğimizi de ifade etmek istiyorum. “Söz konusu Vatansa gerisi teferruattır” anlayışı ile yapılan siyasetin ülkemiz ve İlçemiz için hayırlı sonuçlara vesile olacağını umut ediyor, İyi Parti Akyurt İlçe Başkanlığı olarak “sevdası vatan, millet, bayrak ve ezan” olan yüce milletimize sağlıklar, sıhhatler diliyor; birlikte omuz omuza kılacağımız Cumalarda buluşabilmek umuduyla saygılar sunuyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı