DOLAR 16,5554 -2.05%
EURO 17,5724 -1.52%
ALTIN 969,13-2,29
BITCOIN 342841-4,66%
Ankara
17°

HAFİF YAĞMUR

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sarıbal: Şeker krizi satışla başladı

Sarıbal: Şeker krizi satışla başladı

ABONE OL
Mayıs 25, 2022 17:52
Sarıbal: Şeker krizi satışla başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, yaşanan şeker krizini TBMM’den değerlendirdi.

ANKARA (İGFA) – CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında özellikle sanayi kesiminde yaşanmakta olan şeker krizini değerlendirdi.

Büyük bir şeker krizinin varlığına dikkati çeken Sarıbal,  “Sanayici şeker bulamamakta, iktidar sadece seyretmekte” diyerek, iktidarın dünya borsalarında uygun fiyata şeker ithal ederek sektör sanayici ve vatandaşlara dağıtması gerektiğini söyledi.

Yaşanan sorunların 2001 yılında çıkarılan Şeker Kanunu sonrası şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle başladığını kaydeden Sarıbal, “Yaşadığımız kriz, Şeker Kanunu sonrası fabrikaların özelleştirilmesi, şeker pancarı ekiminin kotaya bağlanması ve sözleşmeli ekim ile birlikte başladı” ifadelerini kullandı.

Zamanında şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin engellenmesi için büyük mücadeleler verdiklerini hatırlatan Sarıbal, “Şeker pancarı ekimi de kullanımı da kamunun elindeydi. Bu 33 şeker fabrikasının 10 tanesi özel sektöre satıldı. O zaman büyük mücadele verdik. ‘Satan da haindir, alan da haindir’ dedik. Bugün ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. 6 fabrika kooperatifler tarafından alınırken, Türkşeker’in elinde 15 fabrika kaldı ama kamuya ait bu fabrikalar toplam şekerin yarısını bile üretememektedir. Özel sektör ve kooperatiflerin elindeki fabrikalar, üretilen şekerin yüzde 60’ından fazlasını ellerinde tutmaktalar. Yani şeker piyasası ve şeker pancarı üretim biçimi bugün özel sektörün elindedir. Bugün yaşadığımız sorun bul. Kota, sözleşmeli ekim ve özelleştirmeler” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP