DOLAR 15,9422 0.6%
EURO 16,8785 0.18%
ALTIN 943,350,32
BITCOIN 4794082,80%
Ankara
12°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sapanca Gölü standartların üzerinde

Sapanca Gölü standartların üzerinde

ABONE OL
Nisan 20, 2022 16:28
Sapanca Gölü standartların üzerinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü ile ilgili son verileri paylaştı. Son numuneler Sapanca Gölü’ndeki su kalitesinin “A1- 1 sınıf” olduğunu gösterdi ve gölün 32.24 metreyle son yılların en iyi seviyesine ulaştığı açıklandı. Yüce, “Her ay 10 farklı istasyondan numune inceliyoruz. Bakanlığın hazırladığı olduğu yönetmelik kapsamında analizleri değerlendiriyoruz ve sonuçların hamdolsun standartların en üst seviyesinde olduğunu yeniden gördük. Sakarya’ya ülkenin en kaliteli sularından bir tanesini sunuyoruz” dedi.

SAKARYA (İGFA)- Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü ile ilgili son yapılan  analizleri paylaştı. Göldeki suyun içilebilirlik anlamında hangi seviyede olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik kapsamında belirlendi. Elde edilen son analizler ise oldukça sevindirici. “İçmesuyu Elde Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması” alanında alınan son numuneler suyun “(A1) 1 Sınıf” kalitesinde olduğunu gösterdi. Başkan Yüce, ayrıca gölün 32.24 metrelik seviyeyle son yılların en iyi noktasına ulaştığını bilgisini paylaştı. Türkiye’nin en kaliteli içme sularından birine sahip olduklarını vurgulayan Yüce, “Bu zenginliği korumak, kollamak ve geleceğe aktarmak için sürekli sahada, teyakkuzdayız” mesajı verdi.

Sapanca Gölü standartların üzerinde 2

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) ekipleri, gölün ve kent genelindeki tüm akarsular, doğal kaynakların korunması için büyük bir hassasiyetle çalışıyor. Gölden, besleyen tüm dere-akarsulardan her ay düzenli olarak numune alınıyor. 10 ayrı istasyondan yüzey, orta ve dip suları da örnek olarak incelemeye gönderiliyor. Büyükşehir’in uzman ekibi Su ve Atıksu Kontrol Laboratuvarı’nda suyun kalitesini ve içindeki değerleri rutin olarak takip ediyor. Analizlerde suyun fizikokimyasal, biyolojik parametreleri kontrol ediliyor. Bu analizler Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne raporlanıyor. Ekipler kurulan dijital ve elektronik sistemlerle kayıp kaçağı ortadan kaldırarak seviyenin yükselmesini sağlıyor. Son analizin de sonucu olan ‘A1-1 Sınıf su kalitesi’ sertifikası Türkiye’de sayılı şehirlerde bulunuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP