Sanayi İmar Planı Kısmen İptal

Sanayi İmar Planı Kısmen İptal

ABONE OL
Nisan 9, 2023 15:07
Sanayi İmar Planı Kısmen İptal
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verilen ve yeniden hazırlanarak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan Akyurt Sanayi 2. Etap imar planı’na yapılan itiraz kabul edildi.

Daha önce Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verilen 740 hektarlık alanı kapsayan Akyurt Sanayi II. Etap İmar Planı, Akyurt  Belediye Meclisi’nin 7 Eylül 2011 tarihli kararıyla, 13 Aralık 2011 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde  tekrar görüşülerek tadilen onayına karar verilmişti.6 Şubat 2012 – 6 Mart 2012 tarihli arasında askıya çıkartılan Akyurt Sanayii 2. etap imar planına son gününde bir kişi itirazda  bulundu.“ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI” Yapılan itirazda “Akyurt, Güzelhisar, Çınar, Şeyhler ve Büğdüz Mahallelerini kapsayan 740 hektarlık alanda  düzenlenen imar planının 1.sınıf tarım arazilerini kapsadığı ve şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı, daha uygun yerler araştırılmadan verimli tarım arazilerinden imar geçtiği” görüşlerine yer verildi.10 Nisan 2012 tarihinde itirazı görüşen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü’nün planlama alanı içerisinde “Mutlak Tarım Alanları” bulunduğu yönündeki görüşüne istinaden itirazın kabul edilmesine karar verdi.“Mutlak Tarım Alanları” plan kapsamından çıkarılarak yeniden hazırlanacak.196

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.