DOLAR 18,8236 0.11%
EURO 20,4066 -0.68%
ALTIN 1.140,98-1,24
BITCOIN 440084-1,63%
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

18:29

AKŞAM'A KALAN SÜRE

PERKOTEK Şifreli Kapı Kilidi Ne İşe Yarar?

PERKOTEK Şifreli Kapı Kilidi Ne İşe Yarar?

ABONE OL
Ekim 11, 2022 12:56
PERKOTEK Şifreli Kapı Kilidi Ne İşe Yarar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şifreli kapı kilidi, bir kapıyı veya başka bir giriş yolunu sabitleyen bir mekanizmadır. İnsanların koruduğu nesnelere veya alanlara erişmesine izin verirken yetkisiz erişimi engeller. Çoğu evin en az bir kilidi vardır ve bazılarında birkaç tane vardır. Kilitler genellikle düğmeler, kollar veya düğmelerle çalıştırılır; birçoğu anahtarlıdır ve bu farklılıkları da tartışacağız. Çok sayıda kilit türü vardır ve bazıları diğerlerinden daha karmaşıktır. Ancak hepsinin ortak bir yanı vardır: hem güvenlik hem de işlevsellik sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Genel olarak konuşursak, bir kilidin birincil amacı insanları yasak alanlardan uzak tutmaktır. Ancak kilitler, dolapları, çekmeceleri ve diğer eşyaları da sabitleyebilir. Bu durumda, kullanıcının kendisi anahtarının düğmesi ile eşyaları emniyete alabilir. Şifreli kapı kilidi ayrıca ışıklar, cihazlar ve diğer elektromekanik cihazlar için bir anahtar işlevi görür. İnsanlar şifreleri acil durumlarda veya şifreli kilitlerinden uzun süre uzakta olduklarında kullanırlar. Örneğin, bir doktor, uzun vardiyalar sırasında evinin şifreli kilit şifreli kitabını elinde tutabilir. Bu şekilde, önceki gece eve dönerken adımlarının izini sürmek zorunda kalmadan bir acil durum araması yapabilir. Birçok şifreli kilit, her biri için net talimatlar içeren uzman ustalar tarafından elle oluşturulmuştur.

Bir kapı kilidi seçerken, kilidin kullanım amacınız ve evinizdeki veya ofisinizdeki konumu da dahil olmak üzere birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Çoğu kilidin çalışması için hem bir anahtar hem de bir kadran gerekir; bazılarında yalnızca bir veya diğer seçenek mevcuttur. Bazıları kombinasyon için tek bir olasılık sunarken, diğerleri birkaç alternatif sunuyor.

X-Ray Önemi

X-ray, bir ışın oluşturan bir kaynaktan üretilen bir tür elektromanyetik radyasyondur. Geçmişte doktorlar, insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlamadan tıbbi uygulamalar için x-ışınları kullandılar. Ancak bilim adamları o zamandan beri güvenli, etkili ve hassas x-ray görüntüleri üreten x-ray makineleri geliştirdiler. X ışınları, hastaların kemiklerini, organlarını, yumuşak dokularını ve vücudun diğer iç kısımlarını incelemek için kullanılır. Doktorlar, vücuttaki kemik kırıklarını, organ yaralanmalarını, tümörleri ve diğer sağlık koşullarını tespit etmek için röntgen görüntüleri kullanır. X RAY belirli hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

X-ışınları, bir öznenin belirli bir tür ışığa maruz bırakılmasıyla elde edilen ışık temelli bir görüntü türüdür. X-ışınları, elektronların bir hedefle çarpışarak ikincil parçacıkları serbest bırakmalarına neden olarak üretilir. Ortaya çıkan elektromanyetik dalga daha sonra görünür bir ışık olarak yansıtılır. Birincil ve ikincil x-ışını dalgalarının dalga boyları, yaklaşık olarak bir inçin 2,5 binde biri kadar farklılık gösterir. Dalga boyundaki bu farklılık, birincil ve ikincil x-ışını dalgalarının madde ile farklı şekilde etkileşime girmesine neden olur; bu onların dalga doğası olarak bilinir. Bu etkileşim, görüntü oluşturma veya iyonlaşma oluşturma gibi çeşitli ikincil etkilere neden olur. İyonizasyon, negatif veya pozitif yüklü parçacıklar, x-ışını dalgalarına maruz kaldıktan sonra bir nesne içinde serbestçe hareket ettiğinde meydana gelir.

El Dedektörü

El dedektörü günümüzde birçok alanda kullanılan ürünler arasında bulunuyor. Bisikletlerde, bisikletçilerin araçlarını sıkı bir şekilde kavramalarına yardımcı olmak için el dedektörleri bulunur. Cihaz, elastik bantlarla bir scooter veya sandalyenin sapına tutturulmuş iki metal plakadan oluşur. Sürerken, scooter veya sandalyeyi sabitlemek için plakalara dokunmalısınız. Bu sayede yüksek hızlarda sürerken düşmezsiniz. Bahçeyle uğraşırken veya diğer manuel işleri yaparken bir el dedektörü de kullanabilirsiniz. Plakalar manyetik olarak birbirine yapışır ve bir tutamak görevi görür. Bu sayede bir proje üzerinde çalışırken dengenizi kaybetmez ve düşmezsiniz.

Müfettişler, kanıt aramak ve kayıp kişileri bulmak için El dedektörü kullanır. Cihazları afet bölgelerinde, suç mahallerinde ve hatta uzayda kullanıyorlar. Bu kullanım alanlarının her birinde, el dedektörlerinin standart teknolojiye göre çeşitli avantajları vardır. Birincisi, cihazlar çok daha doğru ve daha geniş bir arama alanını kapsayabilir. Üzerinizde bir el dedektörü olması birçok durumda size yardımcı olabilir hadi nasıl kullanılacağını tartışalım!

El dedektörlerinin başka bir kullanım alanı da uzay araştırmalarıdır. Şu anda NASA, astronotları kapsül olarak bilinen hava araçlarıyla uzaya gönderiyor. Müfettişler, her bir kapsülün uçuş yolunu planlamak için elle çizilmiş diyagramlar kullanır. Her yol belirli sayıda koordinatla işaretlenmiştir ancak uçuş ekipleri aşağıdaki yer şekillerinde konumlarını işaretlediklerinde dikkatli olmalıdır. Sadece bir derece sapmalarsa, hedef gezegenlerinin yüzeyi yerine okyanusa girebilirler. Elle çizilmiş diyagramlar gerçek hayata uygulandığında harikadır, ancak acil bir durumda yeterli olur mu? Mümkün değil! Bu yüzden müfettişler bu durumda da el dedektörleri kullanıyor!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.