fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4472
  %2,02
 • EURO
  10,1988
  %1,10
 • ALTIN
  495,45
  %1,29
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Otonomi, Fuar Alanı ve Fabrikalara Şerh…

Otonomi, Fuar Alanı ve Fabrikalara Şerh…

Akyurt’ta Fuar Alanı ve OTONOMİ’nin de dahil olduğu imarlı arsalarda ‘Büyük Ova Koruma Alanı’ şerhini gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. İmarlı arsalar ‘Toplulaştırma’ ve ‘Toprak Koruma Kanunu’ kapsamı dışında kalmasına rağmen Akyurt’ta çok sayıda fabrika, konut ve arsaya konulan şerh hak sahiplerini zor durumda bırakıyor.

Türkiye genelinde ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’ ile birlikte ovalar tarımsal faaliyetler dışında kullanılamıyor. Bu kanun kapsamında Akyurt, Çubuk ve Pursaklar’ın da yer aldığı Çubuk Ovası’nda toplulaştırma devam ederken imarlı arsalarına ve konutlarına da bu kapsam altında tapu şerhi konulduğunu gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı. Gayrimenkulü hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar 17 Temmuz 2019 tarihinde konulan; ‘Bu parsel 5403 sayılı kanunun 14. maddesi gereğince Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen Büyük Ova Koruma alanında kalmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının izni olmadan bitkisel üretim amacının dışında kullanılamaz’ şerhi ile karşılaştı.

İmarlı arsalar toplulaştırma ve toprak koruma kanunu dışında kalmasına rağmen, imarı bulunan; fuar alanında, konutlarda, işyerlerinde, OTONOMİ’de ve ilçede yer alan fabrikaların bir kısmında da bu şerhin yer alması şaşkınlığa neden oldu. Kanuna göre koruma alanı olarak ilan edilen araziler tarımsal faaliyetler dışında kullanılamıyor ve inşaa izni de verilmiyor. Diğer taraftan kanuna bağlı olarak söz konusu imarlı alanlarda vatandaşın bu taleplerinin yerine getirilmesi gerekirken ‘şerh’ ile karşı karşıya kalıyor.

İPOTEK OLARAK KULLANILAMIYOR
Akyurt İlçesi Balıkhisar, Güzelhisar, Saracalar ve Büğdüz Mahallelerinde imarlı arsalarda yanlışlıkla konulduğu düşünülen şerh ile vatandaşlar gayrimenkullerinde tasarruf yetkisini kullanamıyor ve arsalarını bankalara ipotek olarak gösteremiyor. Diğer taraftan alım-satım işlemlerinde de şerh nedeniyle sorunlar yaşanıyor, alıcı vatandaşlar ‘tarımsal faaliyet dışında kullanamayacağı’ gerekçesiyle satın almaktan vazgeçiyor.
Mağduriyet yaşadığını dile getiren vatandaşlar, yetkili makamlar tarafından yanlışlıkla konulduğu düşünülen bu şerhin kaldırılması ile kanuni haklarını kullanabilmek istiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı