1. Haberler
  2. Yaşam
  3. Otizmli Çocukların Sosyal Gelişimi İçin Kaynaştırma Sınıfları Önem Taşıyor

Otizmli Çocukların Sosyal Gelişimi İçin Kaynaştırma Sınıfları Önem Taşıyor

featured
service

Geçtiğimiz günlerde bir otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuğun mezuniyet gösterisine alınmamasıyla ilgili tartışmalar, otizmli çocukların sosyal entegrasyonu konusunu gündeme taşıdı. Uzmanlara göre, bu tür çocukların tipik gelişim gösteren çocuklarla aynı sınıfta olmaları, sosyal gelişimleri için oldukça önemli bir deneyim sunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, otizm spektrum bozukluğuna sahip çocukların anaokulu ya da ilkokul gibi eğitim kurumlarında kaynaştırma sınıflarında bulunmalarının sosyal gelişimleri için kritik bir rol oynadığını vurguladı. Şahin, bu çocukların tipik gelişim gösteren akranlarıyla bir arada olmalarının, onların bir gruba ait olma duygusunu yaşamalarına yardımcı olduğunu belirtti.

Kaynaştırma Sınıfları Dışlanma Duygusunu Azaltıyor

Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Otizm spektrum bozukluğu gibi gelişimsel farklılıkları olan çocuklar, tipik gelişim gösteren çocuklarla aynı sınıfta olduğunda sosyal gelişimleri için gerekli olan bir gruba ait olma duygusunu yaşayabilmektedirler. Bu deneyim, toplumsal hayattan dışlanma duygusu ile baş etmelerini sağlar” dedi.

Destekleyici Yaklaşım Önemli

Özellikle ebeveynlerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin bu çocuklara yönelik destekleyici yaklaşımlarının önemine değinen Şahin, eğitim ortamlarında yaşanan sorunların çözümü için bu yaklaşımın kritik olduğunu vurguladı. Şahin, bu çocukların eğitim hayatlarında karşılaştıkları zorluklarda, diğer çocuklardan farklı olarak bazı esnekliklerin yapılması gerektiğini ve müdahalelerin bireysel ihtiyaçlara uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Akran Zorbalığının Önlenmesine Katkı Sağlıyor

Ayrıca Şahin, otizm spektrum bozukluğuna sahip çocukların akranlarıyla bir arada olmalarının, akran zorbalığının önlenmesine katkı sağladığını da belirtti. Bu yaklaşımın, tipik gelişim gösteren çocukların da empati becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

Öğretmenlerin Rolü

Son olarak mezuniyet törenleri gibi etkinliklerde otizmli çocukların dışlanmaması için önerilerde bulunan Şahin, öğretmenlerin çocuğun bireysel özelliklerine uygun görevler vermesi ve potansiyelini ortaya koymasında destekleyici olmalarının önemine dikkat çekti. Bu tür etkinliklerde otizmli çocukların diğer çocuklarla birlikte olmasının, onların sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Şahin, bu süreçte yapılan çalışmaların toplumsal dışlanmayı engellemede kritik bir rol oynadığını belirtti.

3.5

Otizmli Çocukların Sosyal Gelişimi İçin Kaynaştırma Sınıfları Önem Taşıyor