1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Nükleer Enerjide 10 Trilyon Dolarlık Küresel Yatırım Beklentisi

Nükleer Enerjide 10 Trilyon Dolarlık Küresel Yatırım Beklentisi

featured
service

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 10. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te, ‘Nükleer Enerji Finansmanı’ konulu önemli bir oturum gerçekleştirildi. Sıfır karbon hedefine ulaşmak için nükleer enerji yatırımlarının finansmanının nasıl sağlanacağı masaya yatırıldı. Oturumda, önümüzdeki 20 yıl içinde nükleer enerji alanındaki toplam küresel yatırım hacminin 10 trilyon ABD dolarını geçebileceği öngörüldü.

Oturumun başkanlığını Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (NNWI) Başkanı Tim Yeo üstlendi. Oturum konuşmacıları arasında; Uluslararası Nükleer Altyapı Bankası (IBNI) Kurucusu ve Başkanı Daniel Dean, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman Enerji ve Doğal Kaynaklar Partneri Vincent Zabielski ve B1 Grup Danışmanlık Teknoloji ve İşlemler Direktörü Alexander Temkin yer aldı.

Nükleer Enerjide 10 Trilyon Dolarlık Küresel Yatırım Beklentisi 1

Nükleer Enerjide Küresel Yatırım 10 Trilyon Doları Aşabilir

IBNI Kurucusu ve Başkanı Daniel Dean, yaptığı konuşmada, “2050 yılına kadar en az 1TW ek nükleer kapasiteye ihtiyaç duyulacak. Önümüzdeki 20 yıl içinde nükleer enerji alanındaki toplam küresel yatırım hacmi 5 trilyon ABD dolarının üzerinde olacak. Hatta her şeyi doğru yaparsak bu rakam 10 trilyon ABD dolarının üzerine de çıkabilir,” dedi.

Dean, IBNI’nin hedefleri hakkında da bilgi verdi: “IBNI’ın küresel nükleer kapasite artışını teşvik etme hedefleri, yaklaşık olarak; 2030 yılına kadar 20GW, 2035 yılına kadar 100GW ve 2040 yılına kadar da 600GW’ın üzerinde ek kapasite inşaatı veya tamamlanmış proje şeklinde. IBNI, sınırlı devlet finansmanı ve piyasa tabanlı finansmanın başladığı yer arasındaki ‘boşlukları doldurmak’ için hizmet verecek. Banka, öz kaynak, rekabetçi hibeler, ticari ve imtiyazlı krediler, garantiler, risk yönetimi ürünleri, danışmanlık hizmetleri ve küresel kaynak havuzlarına erişim gibi çok boyutlu çözümler sağlayacak.”

Yenilikçi Finansal Modeller Geliştirilmeli

Pillsbury Winthrop Shaw Pittman Enerji ve Doğal Kaynaklar Partneri Vincent Zabielski, finansmanda yenilik ihtiyacına dikkat çekerek, “Nükleer enerji alanında diğer endüstrilerdeki başarılı uygulamalardan ilham alan yeni finansal modellerin geliştirilmesi önemli. Büyük uçak filolarını finanse etmek için birçok yenilikçi yol geliştirmiş olan havacılık finans piyasası ile karşılaştırıldığında, nükleer finans piyasası biraz hayal gücünden yoksun görünüyor. Ancak piyasada önemli değişimler de var; geleneksel, riskten kaçınan müşterilerden, giderek daha fazla temiz nükleer enerji talep eden dinamik teknoloji şirketleri var. Teknoloji devlerinin büyük yatırımları ve stratejik girişimleri nükleer enerjiye güçlü bir bağlılığı gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

B1 Grup Danışmanlık Teknoloji ve İşlemler Direktörü Alexander Temkin, nükleer güç santrali projelerinin uluslararası standartlara uygun olması ve güçlü hükümet desteği alması gerekliliğinin kritik önemini vurguladı.

Nükleer Enerjide 10 Trilyon Dolarlık Küresel Yatırım Beklentisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.