fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4441
  %-0,13
 • EURO
  10,2530
  %-0,17
 • ALTIN
  503,56
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Nihat Yeşil’den doğalgaz zamlarına tepki

Nihat Yeşil’den doğalgaz zamlarına tepki

Doğalgaz faturalarında geçmişe dönük zam yapılmasının önünü açarak vatandaşa  zamlı doğalgaz faturaları  gelmesine yol açan yönetmeliğe tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, konu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarihinde ilginç bir yönetmelik yayımlayarak doğalgaz dağıtım şirketlerine geriye dönük zam yapabilme yetkisi vermişti. Bu yönetmeliğin Başkentgaz’ı alan dağıtım şirketine ekstra gelir sağlamak  amacıyla çıkarıldığını öne süren CHP‘li Yeşil; Ankara’daki doğalgaz dağıtımını özelleştirme yoluyla devralan dağıtım Şirketi milyonlarca vatandaşa kışın ortasında akıl almaz biçimde zam yağdırmaya başladı. Üstelik piyasayı düzenlemesi ve vatandaşı  bu şirketlere karşı koruması için oluşturulan üst kurul bu haksız zamların onayını verirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı da haksız zamların üzerinden  çifte vergi aldı. Üstüne üstlük bu holding Kızılay üzerinden sözde bağış tertip ederek, kendi tabirleriyle devletten ‘vergide kaçınmanın’ yolunu bulduğu ortaya çıktı: Bu düpedüz kamuyu aldatmak, vatandaşı mağdur etmektir.” diye konuştu.

VATANDAŞI MAĞDUR EDECEK HER OYUNU BOZACAĞIZ!

Bugüne kadar hiçbir kişi, şirket ya da kuruma böyle bir hak tanınmadığını dile getiren CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil şunları söyledi; “Daha önce hiç kimseye tanınmayan bu hakkı kullanmaya başlayan doğalgaz dağıtım şirketleri, milyonlarca vatandaşı kışın ortasında ek zam faturalarıyla karşı karşıya bıraktı. Şirketler geriye dönük zam faturası gönderdiği abonelerinin tepkisini çekmemek için faturaların üzerine Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliği gerekçe göstermeyi de ihmal etmedi. EPDK yönetmeliğinin iptali için tüketiciyi koruma yasasıyla ticaret kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle çok sayıda dava açıldı. Konu Anayasa Mahkemesine kadar götürüldü. Ancak geriye dönük zam yapma ayrıcalığına son verecek bir karar henüz yargıdan gelmedi. Bu yapılan haksızlığın giderilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu yapılan zamlar vatandaşı mağdur etmiştir. Bu iktidarın gizli zamlarına ve vatandaşın aklı ile alay eden uygulamalarına Cumhuriyet Halk partisi olarak yargı yoluyla dur diyeceğiz. Konuyu yasal mercilerde takip edip vatandaşın aleyhine olan her oyunu bozacağız.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nihat yeşil

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı