1. Haberler
 2. Sağlık
 3. Mutsuz evlilik kalp krizi riskini artırıyor 

Mutsuz evlilik kalp krizi riskini artırıyor 

featured
service

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, dünya genelinde yılda 18,6 milyondan fazla ölüme neden olan kalp ve damar hastalıkları, en yaygın ölüm sebepleri arasında yer alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, kalp sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin sadece kötü beslenme, az egzersiz, diyabet, hipertansiyon, sigara ve yüksek kolesterol gibi bilinen risklerle sınırlı olmadığını belirtiyor. Prof. Dr. Koylan, “Akla ilk gelen örneklerden olmasa da vardiyalı çalışma, horlama, mutsuz evlilik veya çok televizyon seyretmek gibi alışkanlıklar kalp sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor” dedi.

Kalp sağlığı ile doğrudan ilişkilendirilmeyen bu durumların yoğun yaşam döngüsü içinde gözden kaçtığına değinen Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Bu negatif çevresel etkenlerden uzaklaşmak kardiyovasküler hastalıklara karşı gardımızı almamıza yardımcı olur” diye konuştu. Prof. Dr. Nevrez Koylan, kalp sağlığını tehdit eden az bilinen 12 unsuru sıraladı:

 1. Trafikte Geçen Süre: Trafikte bir saat geçirmenin kalp krizi olasılığını artırdığını belirten araştırmalar, otoyoldaki yüksek gürültü seviyelerinin de kalp hastalıklarına etki edebileceğini gösteriyor. Trafik stresini azaltmak için rahatlatıcı müzikler dinlemeyi veya yolculuğu paylaşarak sohbet etmeyi öneriyor.
 2. Mutsuz Evlilik: Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, birlikteliklerinden memnun olan yaşlı yetişkinlerin kalp hastalığı riski, memnun olmayanlara göre daha düşük. Bunun nedeni, stresin kötü beslenme tercihleri ve zararlı alışkanlıklara yönlendirmesi olarak açıklanıyor.
 3. Vardiyalı Çalışma: Kanada’daki Western Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gece veya düzensiz saatlerde çalışmanın kalp krizi riskini artırdığını ortaya koyuyor. Vardiyalı çalışmanın vücudun sirkadiyen ritmini bozarak kalbe zarar verdiği düşünülüyor.
 4. Yalnızlık: Yalnız yaşayan kişilerin kalp hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Sevdiklerinizle vakit geçirerek veya sosyal bağlar kurarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 5. Diş Sağlığı: Diş eti hastalığı olan kişilerde kalp hastalığı görülme olasılığı daha yüksek. Diş etlerindeki bakterilerin kan dolaşımına geçerek kalp sorunlarına yol açabileceği tahmin ediliyor.
 6. Erken Menopoz: 46 yaşından önce menopoza girenlerin kalp krizi veya felç geçirme olasılığı daha yüksek. Östrojen hormonunun düşüşü kalp hastalıkları riskini artırıyor.
 7. Horlama: Horlama veya uyurken nefes nefese kalmak, uyku apnesi belirtisi olabilir ve bu durum kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Tedavi ile kalp hastalığı riski azaltılabilir.
 8. Hepatit C: Hepatit C’nin kalpteki hücre ve dokularda iltihaplanmaya neden olabileceği düşünülüyor. Kalp semptomlarınız varsa doktorunuzla takip etmelisiniz.
 9. Yetersiz Uyku: Geceleri 6 saatten az uyumak, yüksek tansiyon ve kolesterol riskinizi artırır. Obezite ve diyabet riskini de yükseltir. 7 ila 9 saat uyumayı hedeflemelisiniz.
 10. Göbek Yağı: Göbek bölgesinde yağlanma, kan basıncını yükselten hormonlar üretebilir. Bel çevreniz kadınlarda 85 cm’den, erkeklerde ise 100 cm’den fazla ise doktora başvurmalısınız.
 11. Fazla Televizyon İzlemek: Günde televizyon izleyerek geçirilen her saat, kalp hastalığı riskinizi yüzde 20 oranında artırabilir. Uzun süre oturmak, yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açabilir.
 12. Aşırı Egzersiz: Egzersiz kalbiniz için faydalıdır ancak aşırıya kaçmak kalp krizi riskini artırabilir. Egzersiz planınızı doktorunuzla belirleyerek, yavaş başlayıp dayanıklılığınızı artırmalısınız.
Mutsuz evlilik kalp krizi riskini artırıyor 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.