DOLAR

13,5585

0.12%
EURO

15,3982

0.25%
ALTIN(gr)

788,66

-0,09%
BİST 100

%
MÜSİAD’dan iş dünyasına ‘iklim’ manifestosu

MÜSİAD’dan iş dünyasına ‘iklim’ manifestosu

ABONE OL
Aralık 23, 2021 14:49
MÜSİAD’dan iş dünyasına ‘iklim’ manifestosu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÜSİAD, “İklimi Fark Et” başlığı ile iş dünyasını iklim kriziyle mücadeleye çağırdı ve iklim değişikliğine ilişkin kılavuz niteliği taşıyan 10 maddelik İklim Manifestosu’nu açıkladı.

İSTANBUL (İGFA) – “İklimi Fark Et” diyerek iş dünyasını iklim kriziyle topyekün mücadeleye davet eden MÜSİAD,  “Sürdürülebilir Yenilenebilir Enerji”, “Yeşil Yakıt Projeksiyonu”, “Karbon Salımı Düşük ya da Sıfır Enerji Üretimi”, “Döngüsel Ekonomi”, Enerjinin Dijitalleşmesi” ve “Paris İklim Anlaşması için Sanayi Dönüşümüne Uygun Politikalar” başlıklarına dikkat çekti ve İklim Manifestosu’nu açıkladı.
 
MÜSİAD Visyoner’21 İcra Kurulu Başkanı Erkan Gül, “MÜSİAD olarak sorumluluklarımızın farkındayız.   Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji dönüşümlerini hedefimize alarak manifestomuzun altına imzamızı attık. Teşkilatımız bünyesinde bulunan Enerji ve Çevre Sektörü Kurulumuz ve saygın akademisyenlerimizden oluşan Danışma Kurulumuz çalışmalarını tamamladı” açıklamasında bulundu.

MÜSİAD’ın yayınladığı 10 maddelik İklim Manifestosu şu şekilde:
 
1 -Yenilenebilir enerjinin sürdürülebilir bir şekilde artarak kullanımını destekliyor, genel merkezimizde yeşil enerjiden üretim sağlayarak net sıfır emisyon yolunda ilerleyeceğimizi açıklıyoruz.

2- Yeşil hidrojen, yeni nesil batarya, karbon yakalama ve yenilenebilir gaz teknolojilerinin geliştirilmesi için MÜSİAD ekosisteminde çalışmalar yapacağız.

3- Döngüsel ekonomi ile bir endüstriyel atığın diğeri için ham madde veya enerji olacak şekilde endüstriyel simbiyozun artırılmasını ve Organize sanayi bölgelerinde yeşil üretime geçişte üyelerimiz ile birlikte destek vereceğimizi açıklıyoruz.

4- Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu için sanayicilerimize yönelik farkındalık çalışmaları yapacağımızı bildiriyor, Enerji verimliliği veri tabanı oluşturulmasını desteklediğimizi beyan ediyoruz.

5- Türkiye’nin gittikçe azalan su kaynaklarının verimli kullanılması için tarımda salma sulamaya alternatifleri ve sanayide döngüsel su kullanımına yönelik her türlü çalışmanın destekçisi olacağımızı bildiriyoruz.

6- Sıfır atık politikasını destekliyor, MÜSİAD’ın üyelerini iklim değişikliğinin etkilerine karşı sürekli bilgilendirileceğini, gerçekleştireceği her organizasyonu ve sivil toplum çalışmalarını karbon salımı açısından değerlendirerek aksiyon alacağını açıklıyoruz.

7- İklim değişikliği süreci ile ülkemiz için iklim diplomasisinin öneminin arttığının farkında olarak, MÜSİAD‘ın yurt dışı ve yurt içi tüm platformların iklim diplomasimizin geliştirilmesi için devletimiz tarafından yapılacak her çalışmaya destek sağlayacağımızı beyan ediyoruz.

8- Türkiye’de Emisyon Ticaret Sisteminin şartlara uygun altyapı ile oluşturulmasını talep ediyoruz.

9- Milyonlarca insanın yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalabileceğini ve iklim mültecisi olabileceğini görüyor, MÜSİAD‘ın uluslararası misyonu ile iklim mülteciliği çalışmaları yürüteceğimizi beyan ediyoruz.

10- Dünyada yüzde 30’a varan küresel gıda israfının azaltılması için MÜSİAD değerlerinden hareketle devlet politikası oluşturulmasını talep ediyor ve politikaya koşulsuz destek sağlayacağımızı açıklıyoruz.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.