MASFED: AVM otoparkları kiralanıyor, stokçuluk yapılıyor

MASFED: AVM otoparkları kiralanıyor, stokçuluk yapılıyor

ABONE OL
Aralık 16, 2021 12:25
MASFED: AVM otoparkları kiralanıyor, stokçuluk yapılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son günlerde basın yayın organlarında yer alan bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle, kayıtlı motorlu araç satıcılarına cezai işlem uygulandığı haberlerine ilişkin Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, meslekle ilgisi olmayıp araç alım satımı yapan, fiyatların artmasına neden olan kişilere karşı mücadele edildiği belirtildi. Açıklamada, “MASFED, bugüne değin meslekle ilgisi olmayıp araç alım satımı yapan ve fiyatların artmasına neden olan kişilerin karşısında olduğu gibi, haksız kazanç peşinde olan, varsa stokçuluk yapan kişilerin de karşısında olacaktır” ifadelerine yer verildi.

MASFED otomobil fiyatlarındaki olağanüstü yükselişin kaynağı olarak yurtdışındaki büyük sermaye şirketlerine ve kayıtdışı çalışan kişilere de dikkat çekti.

STOK YAPACAK KADAR BÜYÜK SERMAYEYE SAHİP DEĞİLİZ

2. el araç fiyatlarındaki artışın en başta oto galericileri mağdur ettiği belirtilirken, mesleki etik kurallara uyarak çalışan, kayıtlı, vergisini ödeyen motorlu araç satıcılarının stok yapacak kadar büyük sermayelere sahip olmadığı da vurgulandı. Açıklamada, “Mesleki etik kurallara uyarak çalışan, kayıtlı, vergisini ödeyen motorlu araç satıcıları stok yapacak kadar büyük sermayesi olan firmalar olmamakla birlikte sıfır araç satan bayilerden de araç alamamaktadırlar. Zira bayilerin satış yapması durumunda bayilik sözleşmelerinin tek taraflı iptal edilmesi söz konusudur. Bunun kamuoyunca bilinmesini isteriz” ifadeleri kullanıldı.

KARABORSACILIK YAPANLAR TAKİP ALTINA ALINSIN
MASFED ayaküstü olarak tabir ettiği kişileri araç fiyatlarının artmasında en önemli etken olarak değerlendirdi. Kayıtdışı çalışan ve karaborsacılık yapan kişileri takip altına alınması istenirken “Defalarca gündeme getirdiğimiz gibi 2020 yılında Türkiye’de 9 milyona yakın araç el değiştirmiş, bunun yalnızca 1 milyon 600 binini motorlu araç satıcıları ve otomobil bayileri gerçekleştirmiş. Çoğunluğunu devlete hiçbir vergi ödemeyen, ayaküstü tabir ettiğimiz kişiler alıp satmış. Bu kişiler bayilerden istedikleri gibi araç satın alıp fiyatların artışına sebep oluyor. Bu işi mesleği olarak icra eden ve Ticaret Bakanlığı’na kayıtlı olan esnaf sürekli denetleniyor, buna karşın kayıtlı olmayan kişiler için hiçbir işlem yapılmıyor. Bu hassas dönemde bu konuyu ilgililerin dikkatine sunuyor; araçları bayilerden kullanıcı gibi satın alıp, tekrar satış sitelerine yüksek bedelle ilan verip satmaya çalışan, kayıt dışı olarak karaborsacılık yapan bireysel satıcıların takip altına alınmasını ve gerekli işlemlerin yapılmasını Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığımızdan da talep ediyoruz” açıklamalarına yer verildi.

AVM OTOPARKLARI KİRALANIYOR, STOKÇULUK YAPILIYOR
İkinci el araç fiyatlarının yükselmesindeki en büyük sebeplerden biri olarak da yurt dışındaki büyük sermaye şirketleri gösterildi. MASFED “Türkiye’ye toplu araç satın almak için giriş yaparak, tüm illerden toplu araç satın almak suretiyle İstanbul’da çeşitli AVM’lerin otoparklarını kiraladığını ve stokçuluk yaptığını da ilgili kanallara iletmeyi görev sayıyoruz” diyerek yetkilileri uyardı.

SEKTÖRDE NORMALLEŞMENİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ
Açıklamanın devamında, şu cümlelere yer verildi, “Son olarak mağduriyet yaşanan bir diğer konuya da değinecek olursak, işi filo kiralama olan firmaların, kiraya verebilmek için satın aldıkları yeni araçlar için stokçuluk yaptıkları yönünde suçlanmamaları gerekiyor. Bu firmalar, araçlarını kiraya veriyor, akabinde de eskimiş kiralık araçlarını piyasada ikinci el olarak satıyorlar.
MASFED olarak mesleği sadece motorlu araç ticareti yapmak olan, bu işi dürüst ve ahlaklı bir ticaret anlayışıyla yapan, devlete vergisini ödeyen meslektaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu tekrar belirtir, tüm dünya ile birlikte hepimizi zorlayan bu dönemde bir an önce ülkemizdeki döviz fiyatlarının düşmesini, araç imalatını sınırlayan çip krizinin son bulmasını ve sektörde normalleşmenin gerçekleşmesini dileriz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.