kasap-bulent

Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kasap Bülent Anlatıyor!

service

Akyurt’un tecrübeli kasaplarından Bülent Gürbüz, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde etin nasıl muhafaza edilmesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Yaz sıcaklarının etkisiyle yanlış saklama yöntemlerinin etin kısa sürede bozulmasına yol açabileceğini belirten Gürbüz, doğru yöntemlerle etin sağlıklı bir şekilde nasıl korunacağını anlattı.

Kurban Etinin Muhafazası İçin İlk Adımlar

Gürbüz, kurban etinin parçalara ayrıldıktan sonra en az ilk 5 saat hava alacak şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı. Bu sürede etin serin bir masanın üzerinde ya da mutfak tezgahında geniş bir alana yayılması gerektiğini belirten Gürbüz, “Etler birbirinin üzerine basmayacak şekilde yayılmalıdır. Kıymalık, haşlamalık ve kuşbaşılık etler kademe kademe ayrılmalı ve en az 5-6 saat dolaba girmeden önce serin bir ortamda dinlenmelidir. Sıcakken dolaba veya dondurucuya koyulan et mutlaka bozulur, yeşerir ve kokar.” dedi.

Yanlış Muhafaza Yöntemleri ve Riskleri

Etin plastik kovalarda veya poşetlerde saklanmasının büyük bir hata olduğunu belirten Gürbüz, “Plastik kova ve poşet hava almadığı için etin kokmasına neden olur. Etin bakterileri ve hücreleri bu kapalı ortamda yaşamaya devam eder, bu yüzden çekme ve soğuma imkanı bulamaz. Sıcak havanın da etkisiyle et bir saat içerisinde bozulmaya maruz kalabilir.” şeklinde konuştu.

Doğru Muhafaza Yöntemi

Kasap Bülent Gürbüz, eti bozulmadan muhafaza etmenin püf noktalarını da paylaştı: “Hepimizin evinde bulunan büyük boy leğenin üzerine temiz bir kumaş bez veya sofra bezi sererek etlerimizi yan yana gelecek şekilde diziyoruz. Bu şekilde et hava almaya, kanını ve suyunu süzmeye devam eder. Hava aldığı için soğur ve bozulmayı önleriz. Üzerini yine bir bezle kapatarak evimize taşırsak, etimizi bozulmaya maruz bırakmamış oluruz.”

Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kasap Bülent Anlatıyor!