KÖYLÜNÜN İMAR İSYANI

KÖYLÜNÜN İMAR İSYANI

ABONE OL
Nisan 9, 2023 15:07
KÖYLÜNÜN İMAR İSYANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elecik Mahallesi halkı Akyurt Belediyesi’ne seslendi. Belediye’ye dilekçe verdiklerini dile getiren köylüler imar planını istemediklerini ve geri çekilmesini istediler.

KÖYLÜLER KARŞI ÇIKIYORAKYURT İlçesi’ne 25 km. uzaklıkta olan dağ köyü Elecik Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçinen köy halkı Akyurt Belediyesi’nin imar planını askıya çıkarmasının ardından itiraz dilekçelerini verdi. 13 Nisan 2012 Cuma Günü, cuma namazının ardından bir araya gelen köylüler imar planını istemediklerini ve imar planının yaşamlarına olumsuz yönde etkileyeceğini dile getirdiler. Köylüler birçok köyün imar planının yapılmadığını belirterek “Neden Akyurt’a en uzak köy olan Elecik’te imar çalışması yapılıyor, anlamış değiliz” diyerek imar planının geri çekilmesini istediler.“TARIM ve HAYVANCILIKLA GEÇİNİYORUZ”13 NİSAN 2012 Cuma Günü Cuma Namazının ardından biraraya gelen Elecik Mahallesi Halkı gazetemiz aracılığıyla belediyeye seslenerek imar planının geri çekilmesini istediler. Köy koşullarında yaşamlarını sürdürdüklerini ve tarım ve hayvancılıkla geçindiklerini dile getiren köylüler “Bizler tarım ve hayvancılık ile geçiniyoruz, Büyükşehir’e dahil olmamızın ardından gerçekleştirilmek istenen uygulamalar bizim yaşamımızı daha da zorlaştıracaktır. Yarın, hayvancılık yapmamıza da karşı çıkacaklar” dediler. Elecik Mahallesi Muhtarı Hasan İnal ise Elecik Mahallesi Ulu Cami önünde yapmış olduğu konuşmada “Köyümüzde hiç kimse imar planını kabul etmiyor. Köylünün borcu var, bir sacı alıp çakacak durumu yok. İmar planında 12 metrelik yollar yer alıyor, eğer imar planı uygulanırsa Uygulanacak olan bu imar bizleri etkilemese bile çocuklarımızı etkileyecek. Köyümüz aynı zamanda tarihi eserlerin de bulunduğu bir yerleşim yeri. İmar planının uygulanmasını bu açıdan da uygun bulmuyoruz” dedi.“72 YAŞINDAYIM, BEN NE YAPARIM”72 yaşında olduğunu söyleyen Elecik’li bir vatandaş ise “Ben 72 yaşındayım, bu yaşıma kadar bir binayı ancak dikebildim. Bu da giderse ben ne yaparım.” dedi. Bir diğer vatandaş ise; “Ben 50 yıldır oturduğum evime hak talep edemezsem, arpalığa sit alanı denilirse, ben nasıl kabul ederim” dedi. Diğer köylülerde aynı durumda olduklarını çivi bile çakacak durumlarının olmadığını, bu nedenle imar planının geri çekilmesi gerektiğini dile getirdiler.AKYURT MERKEZE EN UZAK KÖYElecik Mahallesi’nin Akyurt’un en uzak köyü olduğunu dile getiren köylüler “Akyurt’un merkeze yakın birçok köyü varken, neden bizim köyümüzde imar çalışması yapılıyor” görüşünü dile getirdiler.194_1

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.