fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5425
  %0,14
 • EURO
  8,9917
  %0,13
 • ALTIN
  413,87
  %0,64
 • BIST
  1.542
  %0,26
Köylü Satın Aldı Belediye Kiraya Verdi

Köylü Satın Aldı Belediye Kiraya Verdi

Saracalar Mahallesi’nde 43 yıl önce köylünün köy tüzel kişiliği adına aldığı araziyi Akyurt Belediyesi kiraya verdi.

KÖY ARAZİLERİ BELEDİYELERE DEVREDİLDİ
Saracalar Mahallesi sakinlerinden Erkan Kömürcü, 1976 yılında dönemin muhtarı Mehmet Kömürcü tarafından köy ahalisinin ortak kararı ile satın alınan arazinin, mahalle yararına kullanılması gerektiğini söyledi.

5216 sayılı Büyükşehir Kanunu ile birlikte Büyükşehir sınırlarına dahil olan ve mahalle statüsü kazanan köylerde köy tüzel kişiliğine ait araziler belediyelere devredildi. Akyurt Belediyesi’ne bağlı diğer tüm köylerde olduğu gibi Saracalar’da da köy tüzel kişiliğine ait araziler Akyurt Belediyesi’ne geçmiş oldu.

DAHA ÖNCE SATILIĞA ÇIKARILDI
Saracalar Mahallesi’nde daha önce mezarlık olarak kullanılan alanın da Akyurt Belediyesi tarafından satışa çıkarıldığı haberine yer vermiştik.  Benzer bir olay yine Saracalar Mahallesi’nde yaşandı. Köylünün 1976 yılında köy tüzel kişiliği adına satın aldığı arazinin 2750 metrekarelik alanında park yapılırken 6750 metrekarelik alanı ise önceki yönetim tarafından satılığa çıkartıldı, satılamayan arazi ise daha sonra kiraya verildi.

MAHALLE YARARINA KULLANILMALI
Mahalle sakinlerinden Erkan Kömürcü, “Dedem muhtar Mehmet Kömürcü, o dönem köye okul yapılması için girişimlerde bulunuyor ancak köyde okul yapılacak arazi yok. Köy halkı ise bir araya gelerek şahsa ait bu araziyi satın alıyor. Toplamda 30 dönüm olan arazinin bir kısmında şu an okulumuz yer alıyor. Kalan kısımlarında ise sağlık ocağı, cem evi, köy konağı yapılması planlanıyor, ancak inşaa edilemiyor. 2004 yılında çıkan Büyükşehir Yasası’nın ardından ise köy tüzel kişiliği tasfiye edilince arazi Akyurt Belediyesi’ne geçiyor.” şeklinde konuştu. “Köy ahalisinin satın aldığı bu arazinin mahallenin yararına kullanılması gerekir”  diyen Kömürcü, “Burada köy konağı yapılarak mahallemiz halkı yararına hizmete açılmasını istiyoruz. Diğer taraftan park olarak kullanılan alanda da çalışmalar yıllardır tamamlanmadı. Parktaki eksiklerinde tamamlanması gerekiyor. Yeni belediye başkanımız Hilal Ayık’ı da konuyla ilgili olarak bilgilendirdik. Gerekli çalışmaların yapılacağına inanıyoruz” dedi.

İMAR PLANINDA PARK ALANI OLARAK KAYITLI DEĞİL
Diğer taraftan toplamda 9 bin 500 metrekare olan arazinin 2 bin 750 metrekaresinde park olmasına rağmen imar planında park olarak kayıtlı görünmüyor. Köylü söz konusu arazilerin yeşil alan ve sosyal hizmet alanı olarak imar planında yer almasını istiyor.

MEZARLIK SATIŞA ÇIKARILDI HABERİ 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı