fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
‘Konak’ olmayan mahalle kalmayacak

‘Konak’ olmayan mahalle kalmayacak

Akyurt Belediyesi’nin Saracalar ve Kızık’ta inşaa ettiği mahalle konaklarının inşaatı devam ederken bazı mahallelerde ise tadilat çalışmaları devam ediyor.

ÇINAR VE ÇARDAKBAĞI’NDA TADİLATLAR TAMAMLANDI

Akyurt Belediyesi Akyurt’un mahallelerinde kültürel etkinlikleri ve köy geleneklerini yaşatabilmek amacıyla konak inşaatı ve tadiatlarına devam ediyor. Bu kapsamda Çınar ve Çardakbağı mahallelerindeki konakların tadilatları tamamlanırken, Saracalar ve Kızık’ta ise inşaa edilen mahalle konaklarında çalışmalar sürdürülüyor.

“AKYURT GELENEKLERİNDEN KOPMADI”

Akyurt’un geleneklerinden kopmadan, köklerine bağlı bir şekilde gelişim gösterdiğini dile getiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık köy konaklarının toplumsal önemine değindi. “Yüzyıllardır yaşayan geleneklerimizin ortaya çıktığı, toplum olmanın bilincini kazandığımız yerler köy konaklarımız” diyen Ayık, “Artık köylerimiz mahalleye dönüşürken, konaklar da mahalle konağı adıyla anılır oldu. Ancak işlevselliği kesinlikle değişmedi. Düğünde, bayramda, acılı günde hep bir arada olunan noktalar konaklar. Buralarda bir gönül birliği var. Çalışmalarımızda mevcut konakların tadilatı da yer alıyor. Bu kapsamda Çınar ve Çardakbağı konaklarının tadilatını tamamladık. Çınar’daki çeşmenin de yerini değiştirip yenileme yaptık. Karacakaya konağında çalışmamız sona yaklaştı. Temelini atarak sıfırdan başladığımız konaklarımızın inşaatı ise Saracalar ve Kızık’ta devam ediyor. Saracalar konağının inşaatı yüzde 50 seviyesinde iken, Kızık’ta yüzde 30’lardayız. Mahalle sakinleri konakları aktif bir şekilde kullanıyor. İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını ve tedbirler noktasında insanlarımızın duyarlı olacaklarına inanıyoruz. Yeri gelmişken İbrahim Ağa Konağı’na da değinelim. Bildiğiniz gibi ihalesinin yapıldığını sosyal medya kanalıyla duyurduk. Yer teslimini de yaptık. Aralık ayı sonuna kadar çatısının kapanmış olmasını hedefliyoruz. Akyurt’un hafızası dediğimiz çok özel bir mimari. Kent müzesi olarak hizmet vermesini planlıyoruz. Akyurt’ta geçmişte mevcut olan yaşantıyı bugün merak edenlere en güzel hizmet olacak. Tüm yapılan inşaatlar ve tadilatlar insanımızın daha mutlu olması içindir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı