DOLAR 8,77060.35%
EURO 10,45880.84%
ALTIN 502,821,46
BITCOIN 281964-6,93%
Ankara
22°

HAFİF YAĞMUR

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KİM BU HAYIRSEVER?

KİM BU HAYIRSEVER?

ABONE OL
Kasım 30, 2017 09:50
KİM BU HAYIRSEVER?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’nın Akyurt İlçesi’nde Akyurt Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Parkı’nda yer alan Ankara Evi’nin inşaat masraflarını bir hayırsever üstlendi. Ankara Evi’nin benzinlik ruhsatı karşılığı yaptırıldığı iddia ediliyor.

Kültür Parkı alanı içerisinde yer alan Ankara Evi’ni inşa eden hayırseverin ismi ise yetkililer tarafından açıklanmıyor. İlçede “benzinlik ruhsatı karşılığı”yaptırıldığı iddiası gündemde yer tutarken, yetkililerden yalanlama geldi. Akyurt Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Şener istasyonların çalışma ruhsatlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini belirterek, iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Diğer taraftan Akyurt Belediyesi’ne yine “hayırseverler” tarafından bir adet 2005 Model Volkswagen Passat (55 bin YTL değerinde), bir adette 2007 Model Audi A6 (120 bin YTL değerinde) araç hediye edildi. Hayırseverlerin kim olduğunu açıklamayan Ayantaş ilçede yayım yapan Ufuk Gazetesi’nin konuyu defalarca dile getirmesi üzerine Volkswagen Passat aracın Samur Halıları, Audi Marka aracın ise Kocalar A.Ş. tarafından hediye edildiğini söylemek zorunda kaldı.  Ufuk Gazetesi’nde “Hayırseverler Belediyeye”  “Akyurt Belediyesi Araç Zengini” başlığıyla yayımlanan  habere Akyurt Belediyesi tekzip metni göndermesine rağmen gazete metni yayımlamadı. Milyarlarca lira değerinde araçların neye karşılık hediye edildiği ise merak ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in, Akyurt için 2 adet mesire alanı ve Uluslar arası Fuar Alanı projeleri bulunuyor. Sanayi bölgesi olan Akyurt’ta arazilerin değerli olması nedeniyle rant bölgesi olan ilçede yandaşlara imar açıldığı da bilinenler arasında. Belediye Meclis Üyesi Ertekin Şan’ın, gelecekte kurulması planlanan Uluslar arası Fuar Alanı yakınında ve Gazi Üniversitesi kampus alanında da benzinliği bulunuyor. Ayrıca 1980 yılından bugüne akaryakıt ihalelerini alan Şan Petrol bu alanda tekeli oluşturmuş durumda.

“Ruhsatı biz veremeyiz”

Akyurt Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Şener, Kültür Parkı alanı içerisinde ihaleden bağımsız olarak yapımı gerçekleşen Ankara Evi’nin benzinlik ruhsatı karşılığı yapıldığı iddialarını yalanladı. Şener, bu konuda yetkilerinin olmadığını belirterek çalışma ruhsatının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini söyledi. Şener; “5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanununun 7. maddesi gereğince Büyükşehir Belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları; ‘Çevre düzeni planına uygun olmak kaydıyla, Büyükşehir Belediye ve mücavir alnı sınırları içinde 1/5.000 ile 1/25.000 arasındaki her ölçekte nazım planı yapmak, yaptırmak ve onaylayarak uygulamak.’ denilmiştir. İlçemiz Balıkhisar Mahallesi Çubuk Çayı Mevkii, 1239 nolu parselin ‘Akaryakıt ve LPG istasyonu’ olarak düzenlenmesi için hazırlanan 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği teklifinin bir plan notu ilavesiyle ‘onayı’na ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu onaylanarak ‘oy çokluğu ile kabul edilmesi.’ belirtilmiştir. Buna göre 1239 nolu parseldeki Akaryakıt ve LPG İstasyonu’nun çalışma ruhsatının verilmesi Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olup Belediyemizce ilgisi yoktur.”

Şener ayrıca herhangi bir konuda belediyeden istenen bilgi ve belgeler için 4982 sayılı kanun gereğince ücret talep edildiğini de belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.