1. Haberler
  2. istanbul
  3. Kartal Belediyesi’nden Srebrenitsa Katliamı’nın 29. Yılı Anma Programı

Kartal Belediyesi’nden Srebrenitsa Katliamı’nın 29. Yılı Anma Programı

featured
service

Kartal Belediyesi, Yugoslavya iç savaşı sırasında Ratko Mladiç komutasındaki Sırp ordusunun Bosna-Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa’yı işgal ederek genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden 8 binin üzerinde Boşnak sivili katledişinin 29’uncu yılı dolayısıyla bir anma programı düzenliyor.

Anma programı, 11 Temmuz Perşembe günü saat 19.00’da Kartal Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Etkinlikte, Gürcü heykel sanatçısı Jhon Gogaberishvili’nin eserleştirdiği Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anıtı’na çelenk konulacak.

Bu anlamlı etkinlik, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Kartal Belediyesi’nin iş birliğiyle düzenleniyor. Programa destek veren dernekler arasında Bosna Sancak Trakya Rumeli Balkan Türkleri Derneği, Ümraniye Sancak Bosna Derneği, Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Sivas Bosna Sancak Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği, İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği yer alıyor.

Srebrenitsa Boşnak Soykırımı’nda hayatını kaybeden canlar ve soykırımın dinmeyen acısı, 29. yılında anılacak.

Srebrenitsa Boşnak Soykırımı

Srebrenitsa Boşnak Soykırımı, Temmuz 1995’te Yugoslavya iç savaşı sırasında yaşandı. Sırp Cumhuriyeti ordusu komutanı Ratko Mladiç’in önderliğindeki birlikler, Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa’yı işgal etti. Bu işgal, Avrupa’da II. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleştirilen en büyük katliam olarak tarihe geçti. 8 binden fazla Boşnak erkeği ve çocuğu sistematik olarak katledildi. Kadınlar ve kız çocukları ise tecavüze uğradı ve zorla yerinden edildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa’da yaşananları soykırım olarak tanımladı. Bu trajik olay, insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındı ve her yıl çeşitli anma etkinlikleriyle hatırlanıyor.

Kartal Belediyesi’nden Srebrenitsa Katliamı’nın 29. Yılı Anma Programı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.