1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Karabat: Vatandaş nereye kaçacağını şaşırmış durumda

Karabat: Vatandaş nereye kaçacağını şaşırmış durumda

featured
service

TBMM Genel Kurulunda yoksulluk ve asgari ücretin araştırılması konusunda İYİ Parti’nin verdiği araştırma önergesi hakkında söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Zerrece inandırıcılığı kalmayan bu enflasyon rakamlarına göre memur maaşları açıklandıktan sonra yağmur gibi zamlar gelmeye başladı. Hatta bu zamlar, bırakın yağmur gibi, dolu gibi yağmaya başladı. Vatandaş nereye kaçacağını şaşırmış durumda.” dedi.

“Türkiye’de çalışanların yüzde 45’i asgari ücretle çalışıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in; “Türkiye’de asgari ücret düşük değil” açıklamasına yanıt verdi. “Türkiye, gelişmekte olan birçok ülkedeki asgari ücretin bile çok altında. Asgari ücret, yılın büyük bir bölümünde açlık sınırının altında kalıyor. Çalışanların yarıdan fazlası asgari ücrete mahkûm edilmektedir. Türkiye’de ne yazık ki asgari ücret artık temel ücrettir” diyen Karabat, “Biz asgari ücrette Avrupa’da Arnavutluk’la, Karadağ’la, Sırbistan’la, Bulgaristan’la aynı ligdeyiz ve Avrupa’nın ortalaması 1.002 euro, Kıbrıs Rum kesiminin ortalaması da bin Euro. Türkiye’de çalışanların yüzde 45’i asgari ücretle çalışıyor ve bize en yakın rakip Slovenya’da çalışanların yüzde 15’i, Romanya’da çalışanların yüzde 13’ü asgari ücretli.” ifadelerini kullandı.

“Bir asgari ücretli kaç maaşla ev alabilir?”

Ev almanın imkansız hale geldiğini vurgulayan Karabat, “Türkiye’de bir asgari ücretli kaç maaşla ev alabilir?” diye sordu. “İşte, gerçek burada gizlidir” diyerek bu soruya yanıt arayan Karabat, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Merkez Bankasının konut fiyat endeksine göre Türkiye’de ortalama konut metrekare fiyatı 32.443 TL. 100 metrekare ev 3 milyon 250 bin TL civarında. Bir asgari ücretli hiç yemezse, hiç içmezse, çocuğuna harçlık vermezse 191 maaşla bir ev alabiliyor yani on altı yılda bir ev alabilecek. Eğer İstanbul’da yaşıyorsa yirmi üç yılda bir ev alabilir.”

“Siz halkı yoksullukta birleştirdiniz”

“Asgari ücretlinin köyde babası hastalansa köye gidebilecek hâli var mı? Hayır. Hastaneye gidecek hâli var mı? Hayır. Artık bu asgari ücretli nereye gitsin; üstüne üstlük bir de yüzde 38’lik elektrik zammı yapıyorsunuz. Ne vicdan kalmış ne utanma kalmış ne arlanma. Siz bir şeyde halkı birleştirdiniz; o da yoksullukta milleti birleştirdiniz, yoksullukta.”

Karabat: Vatandaş nereye kaçacağını şaşırmış durumda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.