fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,6352
  %0,23
 • EURO
  10,3289
  %-0,13
 • ALTIN
  496,56
  %-1,05
 • BIST
  1.424
  %-0,54
İyi Partili Tatlıoğlu’ndan basın toplantısı

İyi Partili Tatlıoğlu’ndan basın toplantısı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alan turizm sektörünün sorunlarına değindi.

Tatlıoğlu, sektörün 2019 yılı rakamlarıyla 34,5 milyar dolarlık bir döviz getirisi olduğunu belirterek, “Türkiye, dünyada turist sayısı olarak altıncı, turizm geliri bakımından da 11. sıradadır. Türkiye’de 4 binin üzerinde turizm işletmesi, 1 milyonun üzerinde yatak kapasitesi vardır. Yaklaşık 1,5 milyon kişi bu sektörde istihdam oluyor.” dedi.

Kovid-19 nedeniyle turizm sektörünün 2020 yılında dış piyasaya kapandığına işaret eden Tatlıoğlu, tek beklentinin iç piyasa olduğunu ifade etti. Tatlıoğlu, sektörün yaklaşık 100 milyar lira civarında kredi borcunun olduğunu, bunun 10 milyar liralık kısmının da takibe düştüğünü iddia etti.

Turizm gelirlerinin Türkiye’nin dış ticaret açığının yarısını, cari açığının ise tamamını karşıladığına dikkati çeken Tatlıoğlu, “Bu sektörü, yara almadan ayakta tutmak zorundayız. Bu sektördeki firmaları ayakta tutmak için yatak başına 5 bin liradan az olmamak üzere işletme kredisi tahsis edilmelidir. İlk 12 ayı sıfır faizle ve ödemesiz, 36 ay vadeli bir kredi verilmelidir. Bunun kamuya bir yıllık maliyeti yaklaşık 350 milyon civarındadır. Bu maliyet hazine için ciddi bir maliyet de teşkil etmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık, eğitim ve güvenlik sektöründe çalışan kamu görevlilerine promosyon desteği verilmesini de isteyen Tatlıoğlu, “Bu alandaki kamu çalışanlarımıza kişi başı 250 liradan 7 gün tatil yapma imkanı verilmelidir. Verilen 250 lira da sıfır faiz ve 12 ay taksitle olmalıdır. Bu destek paketiyle hem kamu personelimizin motivasyonu sağlanmış olacak hem de piyasa canlanmış olacaktır.” şeklinde konuştu.

Bugün açıklanan kredi destek paketini de değerlendiren Tatlıoğlu, bilançosunda sorun olmayan işletmelerin yüzde 7 ile 9 faiz oranıyla sermaye kaynağı bulabildiğini, dolayısıyla açıklanan paketin bir kredi tanıtım paketi olduğunu ileri sürdü. Tatlıoğlu, sermaye kaynağına daha kolay ve ucuz ulaşmanın yollarının açılması gerektiğini, açıklanan faiz oranlarının beklentilerin altında kaldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı