fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
İtfaiyeden tatile çıkacaklara uyarı

İtfaiyeden tatile çıkacaklara uyarı

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, ilk ve orta dereceli okullarda eğitim yılının sona ermesi nedeniyle tatile çıkma hazırlığı yapan Başkentlileri uyardı.

Sipahi, Ankaralılardan, tatile gitmeden yangın ve su baskınlarına karşı gerekli önlemleri almalarını isteyerek, “Tatil dönüşü evinizle ilgili kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, tatile çıkmadan önce basit ama gerekli tedbirleri almayı ihmal etmeyin” dedi.
Meydana gelen yangınlarda en önemli nedenin, ihmal ve tedbirsizlik olduğuna dikkat çeken Celil Sipahi, yangınların, çoğunlukla alınması kolay fakat ihmal edilen önlemler sonucu çıktığını vurgulayarak, “Basit önlemler, çoğu zaman yangın tehlikesini tümüyle ortadan kaldırır. Bazen de olası bir yangının, en az zararla atlatılmasına yardımcı olur” diye konuştu.
Yaz aylarında özellikle konutlarda yaşanan yangınlarda, tatilde olan vatandaşların ihmalinin büyük olduğunu vurgulayan Sipahi, tatile çıkarken, evlerde kullanılan tüm elektrikli aletlerin prizden çıkartılması, elektrik akımının şalterden kesilmesi gerektiğini belirtti.
Sipahi, vatandaşların tatile çıkarken doğalgaz ve tüp gaz kaynaklarını da vanalarından kapatmalarının, can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirterek, gaz kaçağıyla birikecek gazın meydana getireceği patlamanın, tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini söyledi.
Diğer bir önemli noktanın da su musluklarının kontrolü olduğunu kaydeden Sipahi, su baskınıyla karşılaşmamak için açık ve arızalı musluk bırakılmamasına da dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“ARACINIZDA MUTLAKA YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI BULUNDURUN”-
İtfaiye Daire Başkanı Sipahi, yangına ilk müdahalenin önemine dikkat çekerek, konut, işyeri ile motorlu araçlarda, mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpü bulundurulması gerektiğini hatırlattı.
Tatile kendi araçlarıyla çıkan vatandaşların da araçlarında kesinlikle 2 kilogramlık kimyasal tozlu yangın söndürme cihazı bulundurulması gerektiğini vurgulayan Sipahi, standart nitelikte bir cihazın uygun koşullarda saklanmasıyla 2 yıllık kullanım ömrü olduğunu kaydetti.
Sipahi, “Basit önlemler, çoğu zaman yangına neden olabilecek unsurları ortadan kaldıracak, bazen de olası bir yangının en az zararla atlatılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı