1. Haberler
  2. istanbul
  3. İstanbul’da Kaçak Hafriyat Dökümlerine Karşı Teknolojik Mücadele

İstanbul’da Kaçak Hafriyat Dökümlerine Karşı Teknolojik Mücadele

featured
service

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma Şube Müdürlüğü, İstanbul sınırları içerisindeki kaçak hafriyat dökümlerini engellemek ve çevre kirliliğini en aza indirgemek amacıyla 2022 yılında başlattığı AR-GE çalışmaları sonucunda, Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi’ni devreye aldı. Bu yenilikçi sistem, şüpheli araçların gece gündüz izlenmesini mümkün kılıyor.

Şüpheli Araçlar Gece Gündüz İzlenecek

Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, izin verilmeyen alanlarda kaçak hafriyat dökümü yapmak için gelen araçları tespit edebiliyor. 360° dönebilen ve 900 metreyi 3 metreye kadar yakınlaştırabilen ‘optik zoom’ özelliğine sahip olan mobil vizör, şüpheli aracın kaçak döküm alanına girdiği andan itibaren ve alandan çıktığı zaman dilimine kadarki tüm hareketlerini gece gündüz fark etmeksizin kayıt altına alabiliyor.

İdari Yaptırım Uygulanacak

Araç Takip Sistemi entegrasyonu sayesinde, anlık konum takibi yapılabiliyor ve şüpheli alan araçları kontrol altında tutarak kaçak döküm faaliyetleri önlenebiliyor. İBB Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen ileri radar sensörler ile şüpheli aracın plakası tespit edilerek şahıs veya ilgili firmaya idari yaptırım uygulanacak.

Dışarıdan Enerji İhtiyacı Duymayacak

Mobil Vizör Lazer Kameralı Takip ve Denetim Sistemi, her türlü coğrafi alanda ve olumsuz hava koşullarında, dışarıdan enerji ihtiyacı olmadan da çalışabilecek şekilde tasarlandı. Mobil cihaz üzerinde devamlı enerji sağlayan şebeke enerjisi giriş portları, solar güneş enerji panelleri ve destekleyici jeneratör güç enerji sistemleri bulunuyor. Ayrıca cihaz, istendiğinde şehir şebeke gerilimi ile de beslenebilecek sistemlere sahip olup; deprem, sel, yangın gibi afetlerde kullanılmak üzere kompakt bir yapıya sahip.

İstanbul’da Kaçak Hafriyat Dökümlerine Karşı Teknolojik Mücadele

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.