1. Haberler
  2. GÜNCEL
  3. İstanbul Havalimanı Yüzde 22,4 Artışla Zirvede

İstanbul Havalimanı Yüzde 22,4 Artışla Zirvede

featured
service

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI EUROPE), Avrupa’daki havalimanlarının 2019 yılı pandemi öncesi Nisan ayı ile 2023 ve 2024 yıllarının aynı dönemindeki yolcu trafiği artışlarını değerlendirdi. Buna göre, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Antalya Havalimanı, Erzurum Havalimanı ve Siirt Havalimanı büyük başarılar elde etti.

İstanbul Havalimanı En Yoğun İlk 5 Havalimanı Arasında

‘Majors Havalimanlar’ kategorisinde İstanbul Havalimanı, 2019 yılı Nisan ayına göre 2024 Nisan ayında yüzde 22,4 artışla yolcu sayısını en çok artıran ilk 5 havalimanı listesinde birinci sırada yer aldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “İstanbul Havalimanı’nın en çok yolcu sayısında artış yaşanan havalimanı olması Türkiye açısından büyük bir gurur kaynağı. Ayrıca, 2023 Nisan ayı ile 2024 yılı Nisan ayı verileri karşılaştırıldığında İstanbul Havalimanı yüzde 10,5 artışla Avrupa’nın en yoğun ikinci havalimanı oldu” dedi.

Sabiha Gökçen ve Antalya Havalimanlarında Büyük Yükseliş

‘Mega Havalimanlar’ kategorisinde Sabiha Gökçen Havalimanı, 2019 yılı Nisan ayı ile 2024 yılı Nisan ayı kıyaslandığında yüzde 13,2’lik yolcu sayısı artışı ile ikinci sırada yer aldı. Aynı kategoride yer alan Antalya Havalimanı ise yüzde 8,6’lık artış ile beşinci sırada yer aldı. Bakan Uraloğlu, “Antalya Havalimanı 2023 yılı Nisan ayına göre yolcu bazında yüzde 58’lik artışla en büyük büyümeyi elde etti. Sabiha Gökçen Havalimanı ise yüzde 20,6 büyüme ile ikinci sırada yer aldı” ifadelerini kullandı.

Erzurum ve Siirt Havalimanlarında Dikkat Çekici Artış

‘Medium Havalimanlar’ kategorisinde Erzurum Havalimanı, 2023 yılı Nisan ayına kıyasla 2024 yılı Nisan ayında yolcu sayısını yüzde 43,2 artırarak büyük bir başarı elde etti. ‘Small Havalimanlar’ kategorisindeki Siirt Havalimanı ise 2019 yılı Nisan ayına kıyasla yolcu sayısını yüzde 220 oranında artırarak birinci sırada yer aldı. Bakan Uraloğlu, “Erzurum Havalimanı en fazla yolcu sayısını artıran havalimanları sıralamasında altıncı sırada yer aldı. Siirt Havalimanı ise büyük bir atılım gerçekleştirerek kategorisinde birinci sırada yer aldı” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki havalimanlarından seyahat eden yolcu sayısı, 2023 yılı Nisan ayına göre yüzde 19 oranında artış gösterdi. Bu artış, Türkiye’nin havalimanlarına yaptığı yatırımların ne kadar doğru olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

İstanbul Havalimanı Yüzde 22,4 Artışla Zirvede